Logo Przewdonik Katolicki

Dobrą starość budujemy dobrymi relacjami

Anna Druś
fot. Malte Mueller/Getty Images

Na relacje nigdy nie jest za późno, ale zawsze jest za wcześnie na samotność. O wyzwaniach opieki nad starszymi rodzicami oraz o tym, jak przygotować się do własnej starości. Rozmowa z ks. Stanisławem Szlassą i Katarzyną Matusz, autorami książki "O niektórych lękach osób starszych. Zanim pójdziesz na terapię"

W opisie Waszej książki trafiłam na bardzo kontrowersyjne zdanie: „dziecko nie ma obowiązku opieki nad swoimi rodzicami”. Jak to?
KS. STANISŁAW SZLASSA: 
Obowiązku nie ma, ma za to taki przywilej. Niepodważalnym faktem jest oczywiście to, że osoby starsze potrzebują pomocy i opieki młodszych w tych zakresach życia, z którymi sobie nie radzą. Opieka to jest coś, co możemy im dać, a nie: musimy dać. Gdy działamy na zasadzie przymusu, to uruchamia dużo niechęci i złości. Właśnie dlatego uważam, że dzieci nie mają obowiązku troszczyć się o rodziców, ale mają taką możliwość i taki przywilej. Starsi ludzie są przecież skarbnicą doświadczenia życiowego, mają do opowiedzenia mnóstwo fascynujących historii i mają mnóstwo wiedzy czy mądrości, jakiej brakuje młodszym.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 3/2023, na stronie dostępna od 15.02.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki