Logo Przewdonik Katolicki

Jezus Żyd

Monika Białkowska
Żydzi modlą się przy Ścianie Płaczu, jedynym zachowanym fragmencie świątyni jerozolimskiej fot. Evan Lang/Getty Images

Jezus był Żydem. To jest motyw dla naszej wdzięczności. Gdyby Jezus nie był Żydem, nie byłby wypełnieniem zbawczych obietnic Boga.

O żydowskości Jezusa jako pierwsze świadczą już Jego genealogie, które wyprowadzają najważniejszą gałąź od Abrahama do króla Dawida. Genealogie zostały spisane przez ewangelistów w jednym, zasadniczym celu: by udowodnić, że Jezus jako Mesjasz oczekiwany przez naród wybrany rzeczywiście pochodzi z rodu Dawida. Dokładnie tak, jak zapowiadali to wcześniej prorocy. Jeśli jednak ewangeliści chcą to podkreślać, to znaczy, że była to informacja ważna i że nawet w chrześcijaństwie przynależność Jezusa do narodu żydowskiego była istotna. Ale jeszcze istotniejsze było wykazanie, że w Jezusie wypełniają się starotestamentalne zapowiedzi. Nieco kolokwialnie powiedzieć można, że Jezus nie spadł z nieba. On wyrósł z wielkiego dziedzictwa Starego Testamentu, nosił to dziedzictwo w sobie i wypełnił wszystkie złożone przez Boga obietnice. 

PK-03.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 3/2022, na stronie dostępna od 23.02.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki