Logo Przewdonik Katolicki

Mesjańska korekta

Monika Białkowska i ks. Henryk Seweryniak
fot. Adobe Stock, Wikimedia

Sensem posłannictwa Mesjasza nie jest ani cudowne zabezpieczenie materialne, ani ziemskie panowanie, ani czekanie, że aniołowie zrobią za nas to, co mamy do zrobienia.

Ks. Henryk Seweryniak: Mówimy tu od jakiegoś czasu o tym, jaką naukę przyniósł Jezus i co w niej było radykalnie innego, nowego. Pora zmierzyć się z pytaniem, co mówił o sobie samym. I od razu przychodzi na myśl słowo „Mesjasz”. Starsi pamiętają piękne opowieści z pobożnych książeczek, jak to Maryja oczekiwała Mesjasza i nawet do głowy jej nie przychodziło, że to właśnie ona mogłaby być Jego matką. Wiemy również z lekcji religii, z kazań, że Mesjasz był wyglądany przez Izraela jako ten, który odnowi naród wybrany, przywróci mu jego znaczenie wśród innych potęg politycznych. Będzie to nowy Dawid, który – jak ów niemal legendarny król – znowu uczyni Izraela jednym i wielkim.

Monika Białkowska: Każdy, kto interesuje się historią późniejszego narodu żydowskiego, wie, jak wciąż na nowo odżywała w nim idea mesjańska. Widziano go w przywódcach kolejnych powstań przeciwko Rzymianom, w pobożnych chasydach, w twórcach kolejnych odłamów judaizmu, jak choćby przypomniany przez Olgę Tokarczuk w Księgach Jakubowych Sabbataj Cwi. Wielu Żydów dzisiaj upatruje w Jezusie kogoś, kto ich rozczarował właśnie w swoim mesjanizmie, kto był „mesjaszem, któremu się nie udało”. Mówi się czasem, że ta sprawa i łączy nas, i dzieli z Żydami. Bo jedni i drudzy wierzą w Mesjasza: chrześcijanie, że już przyszedł, a Żydzi, że dopiero przyjdzie. Jak więc patrzył na to Jezus? Czy wiedział, że jest Mesjaszem? Czuł się Mesjaszem? Jakim Mesjaszem? Kiedy uczniowie Go jako Mesjasza rozpoznali? To ważne, żeby zobaczyć ten początek: to odkrycie uczniów, że właśnie Jezus jest tym, którego przez wieki zapowiadali prorocy.

PK-32.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 32/2022, na stronie dostępna od 14.09.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki