Logo Przewdonik Katolicki

Kłopotliwy Plan Odbudowy

Piotr Wójcik
fot. Adam Burakowski/REPORTER-EastNews

Wdrożenie Krajowego Planu Odbudowy będzie sporym wyzwaniem, ale też szansą modernizacyjną. Zdecydowana większość zawartych w nim reform to mało kontrowersyjne, ale istotne sprawy, które już dawno powinniśmy rozwiązać sami.

Po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na rząd, zamiast pochwał, posypały się gromy. Wśród kilkuset kamieni milowych i warunków zawartych w polskim KPO znalazło się wiele rozwiązań wzbudzających ogromne kontrowersje. Przez długie miesiące w kontekście KPO mówiono głównie o reformie sądownictwa i dziesiątkach miliardów euro, które tracimy w wyniku przedłużającego się sporu rządu z Brukselą. Gdy KPO ujrzał wreszcie światło dzienne, okazało się, że reforma sądownictwa to zaledwie jeden dosyć krótki segment reform, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ciągu najbliższych kilku lat.
Wdrożenie tych wszystkich reform głęboko przeobrazi nasz kraj – chyba nawet porównywalnie z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W nadchodzących latach czeka nas więc ożywiona debata na temat dziesiątek ważnych reform, które będziemy musieli wprowadzić. Jest jednak duża szansa, że dzięki nim nasz kraj stanie się nieco lepszym miejscem do życia.

PK-26.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 26/2022, na stronie dostępna od 03.08.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki