Logo Przewdonik Katolicki

Ciało – kurier ważnych wiadomości

Katarzyna Frużyńska, psycholog
fot. MicroOne/Adobe Stock

Czujesz zmęczenie i pijesz kolejną kawę? Boli cię głowa i kark po kolejnej godzinie pracy, więc bierzesz tabletkę? Naprawdę rozluźniasz się tylko, gdy śpisz? A gdyby tak słuchać sygnałów z ciała jak ważnych wiadomości? Ich odczytywanie może wspierać nasze zdrowie i samopoczucie.

Docierają do nas różne sygnały z ciała, które czasem bierzemy pod uwagę, a niekiedy zupełnie ignorujemy. Łapiemy się nagle na tym, że jesteśmy wygłodniali, wpadamy do kuchni i jeśli tylko ktoś stanie nam na drodze, reagujemy złością. Albo w restauracji zerkamy na to, co zamawiają inni, zamiast zapytać się siebie, na co mamy ochotę. Pomijamy wyraźne sygnały senności, bo chcemy jeszcze obejrzeć jeden odcinek serialu. Jeśli ignorujemy wiadomości z ciała od czasu do czasu, to niekoniecznie jest to groźne, ale długotrwałe pomijanie sygnałów, które wysyła nam organizm, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Zacznijmy zatem od tego, jak się tego ciała uczymy.

PK-26.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 26/2022, na stronie dostępna od 03.08.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki