Logo Przewdonik Katolicki

Czy Bóg istnieje?

Natalia Budzyńska
Jedne z najstraszniejszych więziennych cel znajdowały się w Tobolsku, gdzie zsyłano wybitnych Rosjan, fot. Alexander Aksakov/Getty Images

Dwieście lat temu, 11 listopada 1821 r., urodził się w Moskwie Fiodor Dostojewski. Genialny pisarz, który penetrował ciemne zakamarki duszy i jak nikt inny potrafił pokazać całą złożoność natury człowieka.

Niedaleko Werony, na polu po zebranej pszenicy, wyrysowano gigantyczny portret mężczyzny. Oczywiście można go zobaczyć jedynie na fotografiach wykonanych z drona. Wtedy zobaczymy, że to twarz Fiodora Dostojewskiego z podpisem: „Piękno zbawi świat”. Dzieło włoskiego artysty specjalizującego się w land arcie (sztuce, która polega na ingerencji w pejzaż, czasami jest to zmiana fragmentu poprzez wbudowanie w jego przestrzeń obiektu artystycznego) jest nietrwałe, zmiecie je wiatr, deszcze zamienią w błoto. I tylko dzięki dokumentacji fotograficznej będziemy pamiętać, że kilka tygodni temu Dario Gambarin wsiadł do ciągnika i „wyrysował” nim na ziemi portret, świętując w ten sposób dwusetne urodziny autora Idioty.
To właśnie z tej powieści pochodzi zamieszczony nad głową Dostojewskiego cytat. Słowa te wypowiedział książę Myszkin, główny bohater powieści. Gambarin wybrał ten cytat, ponieważ uważa go za najważniejsze przesłanie pisarza. Dodał też od siebie: „Wierzę, że ludzie mogą obejść się bez wielu rzeczy, ale nie bez piękna”. Jak przystało na land artystę, Gambarin zauważa piękno w naturze i to, że możemy je utracić, jeśli nie będziemy chronić środowiska. – Życie to raj, żyjemy w raju, tylko wiedzieć o tym nie chcemy – dodaje, przywołując z kolei jedną z postaci Braci Karamazow.
Nie wiem, czy Dostojewski był ekologiem, ale z pewnością najbardziej interesował go człowiek i jego dusza.

PK-45.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2021, na stronie dostępna od 15.12.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki