Logo Przewdonik Katolicki

Czterdziestolatek do diagnozy

Piotr Wójcik
20 mln osób będzie mogło skorzystać z programu fot. Tyler Olson/Adobe Stock

Z początkiem lipca rusza pilotażowy program „Profilaktyka 40 plus”, oferujący pakiet badań diagnostycznych dla kobiet i mężczyzn. Niestety, jak na razie daleki jest od ideału.

Olbrzymia liczba niepotrzebnych zgonów, która miała miejsce nad Wisłą w okresie pandemii, ma szereg przyczyn, niedających się sprowadzić do jednego prostego wyjaśnienia. Załamanie się ochrony zdrowia i brak miejsc w szpitalach bez wątpienia przyczyniły się do wielu zgonów na COVID-19, których można było uniknąć. Zamknięcie się ochrony zdrowia na czas pandemii, co wiązało się z zablokowaniem dostępu do systemu dla chorujących na inne choroby niż COVID-19, zapewne również skutkowało dodatkowymi zgonami, których dokładnej skali jednak jeszcze nie znamy.
Faktem jest jednak, że stan zdrowia Polaków już przed pandemią pozostawiał sporo do życzenia. Odstawaliśmy od reszty Unii Europejskiej pod względem średniej długości trwania życia, która zaczęła spadać już w 2019 r. Przewyższamy za to średnią UE wskaźnikami śmiertelności na nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe czy raka szyjki macicy, który w niektórych państwach został już niemal wyeliminowany. Po części to efekt zbyt późnego diagnozowania chorób. Badamy się znacznie rzadziej niż obywatele państw Europy Zachodniej, co w wielu wypadkach uniemożliwia skuteczne leczenie. Ma temu zaradzić ogłoszony właśnie program „Profilaktyka 40 plus”.

PK-26.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 26/2021, na stronie dostępna od 04.08.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki