Logo Przewdonik Katolicki

Chrześcijaństwo katedr

Monika Białkowska i ks. Henryk Seweryniak
fot. imagedb.com/Adobe Stock

Ksiądz Janusz Pasierb o tym mówił, że dopokąd sięgały katedry, tam sięga Europa. Jeśli w okresie romańskim i w gotyku katedr powstawało tak wiele, to dlatego, że Kościół się wtedy zakorzeniał.

Monika Białkowska: Pamiętam, że mocno przeżyłam pożar katedry z Gorzowie w 2017 roku. Nie znałam tego miejsca, w Gorzowie Wielkopolskim nigdy nie byłam, ale rozumiałam, co to znaczy, kiedy płonie katedra. Nie jakiś tam kościół, mniej lub bardziej ważny. Katedra! Próbowałam o tym pisać, ale jakoś mało kto rozumiał… Dlatego się cieszę, że tym razem to ksiądz chce o katedrze rozmawiać! 

Henryk Seweryniak: W mówieniu o katedrze ważnych jest dla mnie przynajmniej kilka elementów. Pierwsze – że jest to kościół biskupa. Biskup tu sprawuje swoje podstawowe czynności. Tu naucza: stąd nazwa katedry, początkowo katedra to był tron, miejsce, z którego głosiło się nauki. Dziś tron biskupa stoi w każdej katedrze, oznaczony jego herbem, i nikt inny nie ma prawa na nim zasiadać. A kiedy biskup wyjeżdża na przykład na wizytację, to wtedy tron – już symboliczny – umieszcza się w parafii, niejako „przenosząc” na ten moment katedrę w miejsce, gdzie biskup będzie nauczał. W ten sposób przypomina się Kościołowi parafialnemu, że biskup sprawuje posłannictwo następcy apostołów właśnie w tej cząstce Kościoła. Inną czynnością biskupa jest posługa uświęcania. Ona również realizowana jest przede wszystkim w katedrze. To w katedrze biskup sprawuje Mszę Krzyżma. W katedrze święci kapłanów. W katedrze zwołuje synod diecezjalny. Jest w katedrze i tajemnica, i historia, którą katedra opowiada. Gdzie bardziej niż w niej zachowuje się świadomość sukcesji apostolskiej? Gdzie ta sukcesja jest bardziej widoczna, jak nie nad grobami kolejnych, chowanych w tej samej katedrze biskupów? 

Pk-18.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 18/2021, na stronie dostępna od 09.06.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki