Logo Przewdonik Katolicki

Katolicy też mogą zadbać o świat

Piotr Wójcik
Montaż paneli słonecznych na anglikańskiej katedrze w Salisbury fot. Andrew Matthews/PA Images/Getty Images

W encyklice Laudato si’ Franciszek nawołuje do zmiany modelu ekonomicznego w kierunku bardziej wspólnotowego. Ważną rolę mogą w tym odegrać parafie.Tym bardziej że jako katolicy mamy tradycję działań oddolnych.

Trudno już udawać, że współczesny model ekonomiczny nie prowadzi do nadmiernej eksploatacji zasobów. Wykorzystujemy paliwa kopalne w ekspresowym tempie, wycinamy całe lasy nawet w dziewiczych do tej pory rejonach globu, wyrzucamy na śmietnik płody rolne, których nie zdążyliśmy zjeść lub sprzedać.Ostatnie dekady wiązały się z wyraźnym spadkiem ubóstwa oraz wzbogaceniem się wielu regionów świata, w tym naszego. Na ekstensywnej gospodarce szybkiego wzrostu Polska w ostatnich trzech dekadach skorzystała całkiem nieźle (choć oczywiście nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju w takim samym stopniu). Szybki rozwój nie powinien jednak przesłaniać skutków ubocznych, takich jak zanieczyszczenie środowiska czy nadmierna emisja dwutlenku węgla. Rodzi się więc pytanie, czy podobnych efektów redukcji ubóstwa i wzrostu standardu życia nie dałoby się uzyskać przy pomocy mniej inwazyjnych dla planety metod. Fakt, że jakiś model przynosi pozytywne rezultaty, nie oznacza od razu, że jest to model optymalny. Debata nad zmianą lub przynajmniej korektą światowego porządku ekonomicznego, opartego na nieskrępowanej działalności pro-profit (czyt. dla zysku), toczy się od wielu już lat, jeśli nie dekad. Głos katolików powinien być w niej słyszalny, tym bardziej że mogą się w tym zakresie pochwalić własną tradycją myśli społecznej. Caritas oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska przygotowały opracowanie Nowy model ekonomii, które opisuje, jak mogłaby wyglądać korekta gospodarki w duchu katolickiej nauki społecznej oraz encykliki Franciszka Laudato si’.

pk-38.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 38/2020, na stronie dostępna od 13.10.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki