Logo Przewdonik Katolicki

Kryzys klimatyczny ma wymiar moralny

Piotr Abramczyk
fot. ANGELOS TZORTZINIS AFP/East News

Jego pierwszymi ofiarami – tymi, którzy ponoszą najcięższe konsekwencje ocieplenia klimatu – są najbiedniejsi. To ci sami ludzie, którzy… najmniej przyczynili się do zaistnienia problemu.

„Ostatnie upalne dni w Polsce i w całej Europie w sposób jednoznaczny pokazują nam, że anomalie pogodowe to coraz częstsze zjawisko, a zmiany klimatu to w istocie poważne wyzwanie cywilizacyjne” – powiedział na początku lipca prezydent Andrzej Duda, otwierając w Warszawie międzynarodową konferencję „Ludzie i klimat – solidarność i sprawiedliwa transformacja”.
W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia polscy biskupi wezwali zaangażowanych katolików, by „szerzyć wiedzę o zmianach klimatu i ich przyczynach; motywować polityków do przeciwdziałania zmianom klimatu; promować stosowanie odnawialnych źródeł energii”.
Kryzys klimatyczny przyciąga uwagę świeckich i duchowych liderów. Coraz mocniej angażuje też „zwykłych” ludzi, w tym „zwykłych” chrześcijan.
Zaraz, zaraz, jaki kryzys klimatyczny? – zapytają niektórzy. Przecież globalne ocieplenie to oszustwo, a walka z nim to tylko pretekst do narzucania nowych podatków i opłat! No właśnie, jak to jest z tą zmianą klimatu? Na ten temat krąży mnóstwo opinii. Przyjrzyjmy się mu zatem nieco bliżej – najpierw okiem meteorologa, potem okiem katolika.
 
Co mówi nauka?
Termin „kryzys klimatyczny” jest szerokim pojęciem, jednak u jego podstaw leży wzrost średniej temperatury atmosfery Ziemi przy powierzchni lądów i oceanów od połowy XX w. (ważne jest, by pamiętać, że mówimy o uśrednionej wartości dla całego globu). Około 1850 r. rozpoczęły się systematyczne pomiary temperatury powietrza za pomocą termometru, od tego czasu sieć stacji obserwacyjnych stale się powiększała, pokrywając coraz to większy obszar globu, dzięki czemu dysponujemy blisko stupięćdziesięcioletnią historią pomiarów naziemnych. Na co nam one wskazują?

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 34/2019, na stronie dostępna od 16.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki