Logo Przewdonik Katolicki

Oddech na receptę

Weronika Frąckiewicz
il. Agnieszka Sozańska

Od 2012 roku wynaleziono cztery leki przedłużające życie osób chorych na mukowiscydozę. Dostępne są na receptę w ponad trzydziestu krajach na świecie i w Europie. Żaden z nich nie jest refundowany w Polsce.

Sierpień tego roku obfitował w wiele zdarzeń. Część z nich zapisze się na zawsze w zbiorowej pamięci – jak chociażby tragiczny wybuch w Bejrucie, a część nie wywołała najmniejszych reakcji. Wśród tych mnogich wydarzeń miało miejsce jedno, które wpłynęło decydująco na życie tysięcy osób. Komisja Europejska dopuściła do użytku Kaftrio, najskuteczniejszy jak do tej pory lek przyczynowy wykorzystywany w leczeniu mukowiscydozy. Wiele państw europejskich automatycznie go sprowadziło i refundowało, co oznacza, że pacjenci już mogą z niego korzystać. Kaftrio został uznany przez magazyn „Science” za wielkie odkrycie 2019 r. To czwarty dostępny lek przyczynowy wykorzystywany w leczeniu mukowiscydozy. Mimo usilnych próśb i petycji środowisk wspierających osoby chore na mukowiscydozę żaden z nich nie jest refundowany w Polsce.
Ta genetyczna, wielonarządowa choroba związana z nadmiernym wydzielaniem śluzu atakuje głównie układ oddechowy oraz pokarmowy i praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Osoby zmagające się z nią mogą w naszym kraju leczyć tylko objawy, nie przyczyny. To długa, pełna cierpienia droga, której koniec jest zawsze tragiczny.

PK-37.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2020, na stronie dostępna od 07.10.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki