Polityczny bój o wszystko

Polityka jest jedną z tych dziedzin życia, w których czasem to, co najistotniejsze, dzieje się na drugim planie. Za całym teatrem wydarzeń, niekiedy kryje się coś zupełnie innego. Nie, nie mam na myśli żadnych teorii spiskowych. Raczej chodzi mi o naszą dzisiejszą sytuację polityczną, która sprawia wrażenie codziennych sporów, konfliktów i działań, ale tak naprawdę w tle jest jasno wyznaczony cel, o którym politycy rzadko mówią otwarcie.
Czyta się kilka minut
fot. Magdalena Książek
fot. Magdalena Książek

Wszystko, co dzieje się dziś, i w ostatnim czasie, jest pochodną wydarzeń, których świadkami będziemy za niecałe cztery miesiące. Wtedy to odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W polityce każde wybory są ważne, ale te są ważne w sposób szczególny. Są to bowiem wybory, które zdecydują o kształcie naszej sceny politycznej przez najbliższe trzy lata. Dlaczego?
Jeśli wygra Andrzej Duda, Prawo i Sprawiedliwość będzie miało wygodną sytuację do końca kadencji. Oczywiście druga kadencja Dudy będzie dla PiS trudniejsza niż pierwsza. Prezydent już nie będzie tak od PiS uzależniony, ponieważ nie będzie już potrzebował za kolejnych pięć lat poparcia i pieniędzy PiS do wyborów. Konstytucja przewiduje dwie kadencje, po których Duda będzie musiał opuścić Pałac Prezydencki. Być może więc, będzie częściej korzystał z prawa weta, częściej będzie zgłaszał swoje poprawki do ustaw przesyłanych mu przez Sejm i Senat. Ale generalnie będą to różnice szczegółowe, jeśli chodzi o główny kierunek, Duda zgadza się z PiS i będzie pomagał tej partii zmieniać Polskę na swoją modłę do końca kadencji Sejmu w roku 2023.
Gdyby Duda przegrał, sytuacja PiS dramatycznie się pogorszy. Mając większość w Sejmie, ale już Senat i prezydenta w rękach opozycji, PiS znalazłoby się chyba w najtrudniejszej sytuacji z wszystkich partii, które wygrały wybory parlamentarne po 1989 r. PiS nie ma dziś większości pozwalającej odrzucić prezydenckie weto, prezydent, który rozpocząłby wojnę z partią rządzącą, miałby naprawdę wiele narzędzi do tego, by pokrzyżować jej plany. Jeśliby Andrzej Duda przegrał najbliższe wybory prezydenckie, Jarosław Kaczyński gotów byłby raczej oddać władzę, niż przez kolejne trzy lata wykrwawiać się politycznie. Sejm wnosiłby ustawy, które następnie z woli prezydenta lądowałyby w koszu. Rząd grzązłby w miejscu, porażony polityczną niemocą, lecz formalnie cała odpowiedzialność za sytuację w kraju spadałaby na tych, którzy mają większość w Sejmie. W takiej sytuacji możliwość przedterminowych wyborów raptownie by wzrosła.
Z tych samych powodów, będą to ważne wybory dla opozycji. Wygrana Dudy i domknięcie się ośmioletnich rządów PiS oznaczałoby wielką porażkę opozycji. Byłby to potężny cios w największą partię opozycyjną Platformę Obywatelską. I odwrotnie, gdyby kandydatka Platformy wygrała z Dudą, byłoby to gigantyczne wzmocnienie tej partii, szanse opozycji na powrót do władzy – samodzielnie czy np. z koalicją lewicową oraz z PSL – zaczęłyby być całkiem realne.
Dlatego też nie będzie przesadą stwierdzenie, że wybory, które odbędą się w maju, zarówno dla PiS, jak i dla partii opozycyjnych będą bojem o wszystko. 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 3/2020