Logo Przewdonik Katolicki

Nie dla eutanazji

Monika Białkowska
fot. JULIEN WARNAND/PAPEPA

Eutanazja i wspomagane samobójstwo zaczynają wymykać się spod kontroli. Z krajów, które je dopuściły, dobiegają informacje o nadużyciach. Lekarze i przedstawiciele religii coraz głośniej protestują.

Czym się różni eutanazja od wspomaganego samobójstwa definiuje Światowe Towarzystwo Medyczne. Podczas zakończonego w ostatnich dniach października zgromadzenia generalnego przypomniało ono, że eutanazja to „umyślne podanie przez lekarza substancji powodującej śmierć” lub „wykonanie zabiegu mającego spowodować śmierć” u pacjenta, który ma zdolność podejmowania decyzji i prosi o to. Wspomagane samobójstwo następuje, gdy na prośbę pacjenta mającego zdolność podejmowania decyzji lekarz przepisuje lub dostarcza mu substancje z zamiarem doprowadzenia do śmierci.
 
Niegodne miłości
Światowe Towarzystwo Medyczne podkreśla, że żaden lekarz nie może być zmuszany do udziału w eutanazji i wspomaganym samobójstwie ani też zobowiązany do podejmowania decyzji do tych działań się odnoszących. Przypomina jednocześnie, że każdy lekarz ma prawo odstąpić od leczenia, jeśli tego życzy sobie pacjent – nawet, jeśli skutkiem takiego odstąpienia byłaby śmierć. O tym, że żaden pracownik służby zdrowia nie może być nakłaniany ani zmuszany do przeprowadzania eutanazji mówią również przedstawiciele Kościołów i wyznań.
Przedstawiciele trzech monoteistycznych religii – chrześcijaństwa, islamu i judaizmu – podpisali pod koniec października deklarację, która nie ma precedensu. Jej inicjatorem był rabin Abraham Steinberg z USA, który z inicjatywą zwrócił się do papieża Franciszka. „Wspólna Deklaracja w kwestiach dotyczących końca życia” dotyczy odrzucenia eutanazji i wspomaganego samobójstwa. Przedstawiciele wszystkich trzech religii uznają te działania jako „wewnętrznie moralnie i religijnie złe”, które powinny być „zabronione bez żadnych wyjątków”. Jednocześnie deklaracja zachęca do tego, by wszystkim i wszędzie zapewniać profesjonalną opiekę paliatywną, by była ona wspierana przez ustawodawstwo i politykę tak, by eutanazji uniknąć. W najbliższym czasie deklaracja za życiem ma zostać podpisana przez przedstawicieli hinduizmu i buddyzmu.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2019, na stronie dostępna od 26.11.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki