Logo Przewdonik Katolicki

Zapomnieć koszmar

Hubert Ossowski
fot. PAP_20180703/1M3

Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Według najnowszych raportów ta sytuacja od lat się nie zmienia. Represje zmalały jedynie na Bliskim Wschodzie.

Koszmar Rity Habib kończy się w kwietniu 2018 r. To wtedy, po raz pierwszy od trzech lat, spotka się ze swoim ojcem. Wcześniej mieszka w Karakosz, ostatnim chrześcijańskim mieście w Iraku, ale stamtąd porywają ją wojownicy Państwa Islamskiego. Najpierw trafi do Mosulu, a po kilku miesiącach do Syrii. Nie jest jedyną uprowadzoną kobietą z tego miasta. Okres uprowadzenia opisze później tak: „Kupiono mnie i sprzedano cztery razy. Zrobili nam złe rzeczy. Pobili nas i zgwałcili… Gwałcili nawet dziewczynki w wieku dziewięciu lat”. Ritę udaje się wykupić Fundacji Shlama, której członkowie, udając dżihadystów, płacą za nią 20 tys. dolarów. Jest jednak zaledwie jedną z siedmiu porwanych kobiet z Karakosz, które powróciły do swoich domów.
 
Prześladowani
Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią na świecie, choć o skali problemu niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Potwierdzają to dane „Raportu o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017–2019” przygotowany przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Przeanalizowano w nim przypadki przemocy i dyskryminacji chrześcijan w 12 krajach, w których sytuacja jest najtrudniejsza. Według Pew Research Center, w 2016 r. chrześcijanie na różne sposoby byli prześladowani w 144 krajach, z kolei Open Doors szacuje, że codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan w 50 krajach, w których prześladowania są najbardziej intensywne.
Z raportów wynika, że w najtrudniejszym położeniu znajdują się chrześcijanie z Azji Południowej i Wschodniej. W dwóch najpoważniejszych atakach (w katedrze w Jolo na Filipinach oraz w skoordynowanych zamachach na Sri Lance) łącznie zginęło 278 osób. Nasilający się nacjonalistyczny populizm i autorytaryzm państw azjatyckich to główne przyczyny narastającej skali zjawiska. 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 45/2019, na stronie dostępna od 26.11.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki