Logo Przewdonik Katolicki

Strefy wolne od alkoholu

Piotr Wójcik

Mija półtora roku od wejścia w życie przepisów umożliwiających gminom wprowadzanie ograniczeń sprzedaży alkoholu. W niektórych miastach przynoszą już one pozytywne efekty.

Smutnym symbolem jest fakt, że największy w tym roku skandal z alkoholem w tle miał miejsce zaraz przed początkiem sierpnia, który tradycyjnie w Kościele jest miesiącem trzeźwości. Znany dziennikarz wjechał w słupek na autostradzie, mając we krwi 2,5 promila alkoholu. Opinia publiczna tym razem zwyczajowo nie podzieliła się, tylko zgodnie potępiła ten „wyczyn”, co być może jest jakimś światełkiem w tunelu polskiej słabości do alkoholu. Jednak jazda na podwójnym gazie oraz nadużywanie alkoholu ogólnie rzecz biorąc są oficjalnie piętnowane, a mimo to ani jedno, ani drugie zjawisko nad Wisłą nie zanika. Jest to najlepszym dowodem na to, że obok działań miękkich, takich jak edukacja, potrzebne są również posunięcia twardsze, czyli przepisy ograniczające spożycie. Choć zostały one w Polsce niedawno zaostrzone, wciąż są dużo bardziej liberalne niż w krajach, w których konsumpcja alkoholu jest znacznie niższa.
 
Starówka bez butelki
W marcu zeszłego roku zaczęła funkcjonować ustawa o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Wprowadziła ona zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych do tego niewyznaczonych (do tej pory zakaz dotyczył tylko konkretnych miejsc, np. ulic czy parków), a także umożliwiła samorządom wprowadzanie przepisów lokalnych nowego rodzaju. Mowa m.in. o wprowadzaniu limitów na zezwolenia dotyczące sprzedaży wszystkich napojów alkoholowych – do tej pory takie limity mogły dotyczyć tylko sprzedaży napojów mocniejszych niż 4,5 proc., czyli cydru oraz słabszych piw już nie. Jednak kluczowym rozwiązaniem zawartym w nowelizacji było wyposażenie gmin w kompetencję ograniczania sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych, tj. od 22.00 do 6.00. Za naruszenie zakazu grozi grzywna, którą wymierza sąd, a także przepadek produktów alkoholowych oraz zakaz prowadzenia sprzedaży alkoholi dla danego podmiotu.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 33/2019, na stronie dostępna od 10.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki