Logo Przewdonik Katolicki

Nowe rozdanie na Ukrainie

Jacek Borkowicz
fot. SERGEY DOLZHENKO/EPA/PAP

Partia nowo wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wygrała praktycznie na całym obszarze tradycyjnie podzielonego dotąd kraju. Czy dobrze to wróży przyszłości naszych sąsiadów?

Zależeć to będzie od tego, czy Zełenski i jego partia Sługa Narodu w stosunkowo krótkim czasie wyraźnie i wiarygodnie określą strategiczne priorytety dla Ukrainy. A po ich wytyczeniu – czy będą w stanie je realizować.
 
Poroszenko wyparował
W głosowaniu 21 lipca Sługa Narodu zdobył 44 proc. głosów wyborców, co daje mu zdecydowaną większość w ukraińskim parlamencie. Partia Petro Poroszenki, dotychczasowego prezydenta i siłą rzeczy głównego antagonisty Zełenskiego, osiągnęła zaledwie 9 proc., co należy uznać za klęskę. Więcej od niej (11,5 proc.) zdobyła nawet powstała całkiem niedawno, bo w listopadzie ubiegłego roku, Opozycyjna Platforma – Za Życiem, kierowana przez Wiktora Medwedczuka, powszechnie uważanego za polityka prorosyjskiego i „przyjaciela Władimira Putina”. Medwedczuk istotnie jest częstym gościem na Kremlu, ostatnio przybył tam po wyborach. Moskiewski „przyjaciel” zaprezentował mu wizję porozumienia oraz obniżki o jedną czwartą cen ropy i gazu.
Do czasu pojawienia się Zełenskiego na ukraińskiej scenie politycznej schemat kolejnych wyborów – zarówno parlamentarnych, jak i prezydenckich – opierał się, z grubsza, na podziale na wschód i zachód. Ten ostatni uchodzi za region bliższy wartościom europejskim, ale jednocześnie skażony nacjonalizmem. Z kolei wschód, o mniejszej kulturze obywatelskiej, jest mentalnie terenem bardziej otwartym i chłonnym. To potencjalny plus, ale zawsze, z powodu bliskości z rosyjskim sąsiadem, wiążący się z ryzykiem „wchłonięcia” wartości niepożądanych z punktu widzenia ukraińskiej racji stanu.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 32/2019, na stronie dostępna od 03.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki