Logo Przewdonik Katolicki

Patotreści w internecie

Agnieszka Pioch-Sławomirska
fot. Fotolia

Alkoholowe libacje, przemoc, poniżanie, a wszystko to w sieci, najlepiej w transmisji na żywo. Im wulgarniej, tym lepiej, można też na tym więcej zarobić. Że to szkodliwe, niemoralne, nielegalne? Ależ „proszę pani, żadne pieniądze nie śmierdzą”

Zapłacić można za oglądanie demolki w mieszkaniu, agresywnej bójki młodych ludzi, seksu, upijania się do nieprzytomności czy relacji z tego, jak ktoś pobił własną babcię albo sąsiada. Nadawcy patologicznych treści wiedzą, co „żre”. Tylko kto i dlaczego daje się na to złapać?
 
O co tyle hałasu?
Z treściami propagującymi w internecie demoralizujące zachowania zetknął się więcej niż co trzeci nastolatek (37 proc. badanych) – wynika z raportu opracowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wparciu Orange Polska. To pierwsza w naszym kraju próba naukowego zdiagnozowania i opisania tego zjawiska w grupie wiekowej 13–15 lat. Znacznie więcej, bo 84 proc. nastolatków, o takich treściach słyszała. Szkodliwe są nie tylko streamy, czyli transmisje kontrowersyjnych zachowań na żywo, ale i zdjęcia oraz inne formy przekazu. Najczęstszym powodem sięgania po takie treści jest ciekawość, a wiedza o nich czerpana jest z różnych źródeł: bo ktoś o nich powiedział (53 proc.), odbiorca trafił na nie przypadkiem, np. wyświetliły mu się jako polecane („Przegląda się YT, potem coraz więcej się tego wyświetla”; „To jest na YT i to samo wyskakuje”; „Nie uniknie się tego – wchodzi się na Instagrama i memy lecą seriami”) – 30 proc., usłyszał o nich w mediach (29 proc.) albo ktoś mu je wysłał (27 proc.). Oglądający patotreści robią to najczęściej regularnie, średnio 5 razy w miesiącu, przy czym z większą częstotliwością sięgają po nie nastolatki młodsze.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2019, na stronie dostępna od 03.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki