Logo Przewdonik Katolicki

Bezradność? Nie, dziękuję, poradzę sobie

Katarzyna Frużyńska
fot. Fotolia

Lubimy dawać rady lub znajdować wskazówki do działania. Poradniki stają się jednym z najpopularniejszych gatunków: jak efektywnie spać, zdrowo jeść i nawiązywać relacje z ludźmi. Ale czy można poradzić sobie… z własną bezradnością?

Niełatwo się do niej przyznać. Trzeba umieć sobie radzić – świadczy to o twoim sprycie i umiejętnościach. Powinieneś stale polepszać jakość swojego życia. Znaleźć sposób. Dbać o swoje szczęście. To prawda, jednak każdy z nas miewa chwile, w których bije głową w mur.
 
Bezsilny czy bezradny
Bezsilność w języku polskim oznaczała kiedyś brak siły fizycznej. Obecnie wyraża też „niemożność poradzenia sobie”; bezsilny to „nieumiejący albo niemogący czemuś podołać”. Mamy więc tu komponent siły fizycznej, ale też umiejętności (ale skoro nie umiesz, to może jesteś w stanie się nauczyć?). Język polski ma dużo niuansów, ale przyjmijmy, że bezsilność to fizyczna niemożliwość, np. jesteśmy bezsilni wobec zmian pogodowych, ale nie jesteśmy wobec nich bezradni (możemy włożyć odpowiedni strój). Czyli przyjęcie swojej bezsilności nie oznacza trwania w bezradności.
Bezradność to brak rozwiązań, rad, w danej sytuacji. Bezradny to „niemogący sobie poradzić”. Samemu sobie czasem trudno radzić, przyda się nam zewnętrzna perspektywa. Jeśli kończą się nam pomysły i rozwiązania, to może czas spróbować czegoś innego, zasięgnąć rady, poprosić o pomoc. Inny wydźwięk ma już słowo „nieporadność” – „nieumiejący sobie poradzić; ale też  niezaradny, bez wprawy, niefachowy”. Czyli ktoś taki, kto mógłby już sobie radzić, ale najwyraźniej się do tego nie nadaje albo nie wkłada wystarczająco sporo wysiłku.
Czasami nawet słyszymy takie zaprzeczanie poczuciu bezradności: „Nie radzisz sobie? Może powinieneś się bardziej postarać?”

 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2019, na stronie dostępna od 03.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki