Logo Przewdonik Katolicki

Łotwa – otwarta wspólnota

Jacek Borkowicz
fot. PAP

„Wartości chrześcijańskie” w preambule konstytucji, małżeństwo zdefiniowane jako związek kobiety i mężczyzny czy przepisy chroniące dzieci przed seksualizacją. Dzięki współpracy chrześcijan różnych wyznań okazało się to możliwe.

Aczkolwiek wielu z nas, jak się wydaje, odwróciło się dziś od Boga, pozostała w nas chęć sprawiedliwego życia, życzenie powszechnej miłości i pokoju, które pokonają ubóstwo i cierpienie oraz przyniosą ludziom radość. Ale my, chrześcijanie, wiemy, że pod tymi dobrymi chęciami kryje się nasza tęsknota za Zbawicielem, żywym Bogiem. Nawet wtedy, gdy odmawiamy Mu istnienia – powiedział Zbigniew Stankiewicz, arcybiskup diecezji ryskiej i głowa Kościoła katolickiego na Łotwie. Słowa te, doskonale streszczające stan ducha, w jakim znalazła się dziś Europa, padły 4 maja podczas konsekracji biskupa pomocniczego Andrisa Kravalisa.
 
Otwarta wspólnota
Abp Stankiewicz to postawny i energiczny 64-latek o wyglądzie sportowca. I rzeczywiście znalazł się kiedyś w pierwszej trójce biegaczy Łotwy. Sukcesy w sporcie nie przynosiły mu jednak pełni satysfakcji. Młody człowiek z dyplomem magistra cybernetyki poszukiwał prawdy o życiu. Nie znalazł jej w religiach Wschodu. Pewnego dnia trafił do ekumenicznej grupy modlitewnej i tam zasugerowano mu, że skoro pragnie znaleźć swojego guru, niech obierze nim Jezusa. Stankiewicz zgodził się i dzisiaj jest pasterzem łotewskich katolików.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2019, na stronie dostępna od 11.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki