Logo Przewdonik Katolicki

Samorząd nam się udał - rozmowa z prof. Jerzym Stępniem

Marcin Pera
fot. ALBIN MARCINIAK/EAST NEWS

Politycy mają takie dziwne przeświadczenie, że w wyborach otrzymali niebiańską misję do realizowania swoich pomysłów: „Skoro ludzie mnie wybrali, to zaakceptują to, co będę robił”. Demokracja na tym nie polega

Samorząd w Polsce obchodzi właśnie dwudziestolecie istnienia, bo choć ustawa uchwalona została w 1998 r., to weszła w życie dopiero od nowego roku.
– Istotnie, cały system samorządowy zaczął funkcjonować 1 stycznia 1999 r., ale nie udałoby się go zbudować, gdyby w 1990 r. nie utworzono gmin, które w gruncie rzeczy są fundamentem tego systemu i istotą samorządności.
 
Czy zatem po trzydziestu latach polskiej samorządności możemy powiedzieć, że jest ona proobywatelska?
– Myślę, że można tak powiedzieć, choć obywatelowi liczne kłody pod nogami jednak pozostawiono. Wszystkie klasyczne elementy tworzące system samorządowy w tradycji zachodniej zostały w Polsce zrealizowane. Ba, w niektórych przypadkach poszliśmy nawet dalej niż np. Francja, która jest bardziej scentralizowana. Francuzi, a co ciekawe także Niemcy, zazdroszczą nam, że władza lokalna w Polsce może tak wiele.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 11/2019, na stronie dostępna od 09.04.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki