Smartfon zubaża kreatywność

Z Piotrem Hartmannem rozmawia Michał Bondyra
Czyta się kilka minut
FOT. UNSPLASH
FOT. UNSPLASH

Podobno dzieci, które od najmłodszych lat korzystają ze smartfonów czy tabletów, zaczynają mówić dużo później niż ich rówieśnicy.
– Z raportu opracowanego w 2015 r. przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach kampanii społecznej „Mama, tata, tablet” wynika, że 64 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, w tym 25 proc. z nich – codziennie. Dzieci w przeważającej większości (79 proc z nich) na smartfonie czy tablecie oglądają filmy lub grają (62 proc). Spotkałem się z opinią, że urządzenia elektroniczne typu smartfony i tablety mogą opóźniać rozwój mowy u dzieci. W sierpniu 2017 r. na konferencji Pediatric Academic Societes Meeting przedstawiono na przykład wyniki badania przeprowadzonego na grupie 894 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Wśród dzieci z tej grupy, które używały urządzeń typu smartfon, zaobserwowano zwiększone ryzyko opóźnionego rozwoju mowy. Co ciekawe, nie wiązało się to z opóźnieniami w komunikacji niewerbalnej.
 
Jaki jeszcze wpływ może mieć na rozwój dziecka tablet czy smartfon?
– To, co budzi niepokój, w powiązaniu z coraz częstszym używaniem urządzeń elektronicznych przez dzieci, to zubażanie rozwoju wyobraźni. Na ekranie wszystko jest konkretne, nie ma miejsca na kreatywność dziecka. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieci do 3. roku życia nie powinny używać urządzeń typu smartfon i tablet.
 
Rodzice jednak chętnie dają swoim pociechom te urządzenia, tłumacząc, że maluchy dzięki temu poznają nowe rzeczy, a zwłaszcza języki obce.
– Ale to nieprawda. Badania wykazują, że dziecko nie uczy się nowych słów, oglądając obrazy na ekranie. Dopiero połączenie filmu lub prezentacji oraz żywego człowieka może dać ten efekt. Wniosek z tych obserwacji jest taki, że jeżeli małe dziecko ogląda bajkę, rodzic powinien być obok, by komentować i zadawać dziecku pytania dotyczące oglądanego programu.
 
Co może być konsekwencją nadużywania tego typu urządzeń elektrycznych przez dzieci w przyszłym – nastoletnim, a potem dorosłym już – życiu?
– Wśród nastolatków problem nadużywania urządzeń elektronicznych jest powszechny. Młodzież rozmawia poprzez komunikatory, nawet przebywając w tym samym pomieszczeniu. Ich stała obecność w wirtualnym świecie może niestety upośledzać relacje społeczne. Należy pamiętać, że uzależnienie od urządzeń elektronicznych jest taką samą chorobą, jak uzależnienie od alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Leczenie takiego uzależnienia może być jednak znacznie trudniejsze, ponieważ trudno oddzielić używanie od nadużywania.
 
Jak temu zapobiegać?
– Kontakt małego dziecka z tabletem czy smartfonem jest zależny od rodzica, który decyduje, kiedy dziecko zacznie korzystać z tego typu urządzeń oraz jak długo trwał będzie kontakt. Tylko ustalenie, od najmłodszego wieku dziecka, jasnych reguł korzystania z urządzeń elektronicznych może zapobiec ich nadużywaniu w wieku nastoletnim.
 


Piotr Hartmann
Pediatra, prezes Zarządu w Fundacji Rozwoju Pediatrii

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 41/2018