Młoda Polska

Mamy w Polsce czas szczególny: pomiędzy Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie a przyszłorocznym watykańskim synodem, który właśnie młodemu pokoleniu będzie poświęcony.
Czyta się kilka minut
FOT. MAGDALENA KSIĄŻEK. Tomasz Królak wiceprezes KAI.
FOT. MAGDALENA KSIĄŻEK. Tomasz Królak wiceprezes KAI.

Takie niezwykłe następstwo wydarzeń – „polskie” ŚDM i wkrótce potem światowe obrady biskupów o młodzieży – już się chyba nigdy więcej nie powtórzy. Jakby nie patrzeć, w żadnym innym kraju Kościół nie otrzymał tak nieoczekiwanego daru. Właśnie: warto dostrzec w tym dar od Opatrzności. Nie wolno poprzestawać na spoglądaniu wstecz i „odcinaniu kuponów” od ubiegłorocznego wydarzenia. Owszem, jest taka pokusa, bo okazało się ono wielkim sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym, jak i duchowym. Jednak najważniejsze jest teraz, by spojrzeć przed siebie, zastanowić się nad zdobytym kapitałem, a przede wszystkim nad tym, jak dla dobra Kościoła w Polsce pomnożyć go „z pomocą” przyszłorocznego Synodu.
Istnieją ważne przesłanki, by sądzić, że dla Kościoła w naszym kraju krakowskie ŚDM było rzeczywiście jakąś pozytywną cezurą, od której zaczęło się coś nowego i trwałego. Młodzi naprawdę uwierzyli, że mogą zrobić duchowy raban w parafii i diecezji, więc sypią pomysłami. Ich inicjatywy zyskują (nie zawsze, ale jednak) pozytywny rezonans wśród duszpasterzy, a fala młodzieżowego entuzjazmu niesie daleko nie tylko ich samych, ale i duchowych opiekunów, jak to się zdarzyło z abp. Polakiem, który wraz z grupą gnieźnieńskiej młodzieży „wylądował” w Taizé.
Czymś niezwykle istotnym z punktu widzenia młodego pokolenia Kościoła w Polsce jest także to, że krakowskie wydarzenie i słowa Franciszka wyzwoliły w nich ukryty potencjał dobra. Dobitnie dowodzi tego plejada wspaniałych postaci uhonorowanych w sobotę nagrodą „Młodość – projekt życia”, przyznaną po raz pierwszy przez metropolitę krakowskiego. A jest to przecież jedynie skromna reprezentacja rzeszy młodych Polaków, którzy aktywnie włączają się w życie Kościoła i służbę na rzecz drugiego człowieka.
Można powiedzieć, że polskie ŚDM wydało piękne owoce. Oby ten unikalny czas umocnił młodzież na niełatwej drodze ewangelicznego radykalizmu, a ich świadectwo zachęciło tych, których dziś w Kościele de facto nie ma. Stanie się tak, jeśli młodzi włączą się w przygotowania do synodu i zaczną masowo wypełniać watykańską ankietę (jej polska wersja pojawi się już we wrześniu). Trzeba przekonywać młodych, że ich głos jest ważny, i zachęcać do swobodnego wyrażania pytań, wątpliwości, niepokojów, nadziei, radości i krytyki. I niechaj te ankiety – bez cenzury, czesania, pudrowania i upiększania – dotrą do duszpasterzy i biskupów, niech staną się zaczynem otwartej rozmowy o tym, co jest OK, a co i gdzie niedomaga. Niech w tym lustrze przyjrzy się sobie młodzież, ale też duszpasterze, biskupi i Kościół instytucjonalny.
Wierzę, że tak się stanie i że ten materiał posłuży młodej Polsce do zobaczenia siebie w prawdzie i przyczyni się do jej duchowego wzrostu. Duszpasterzom zaś wskaże sposoby skutecznego towarzyszenia jej w drodze do Boga. 
 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 31/2017