Logo Przewdonik Katolicki

Dni entuzjazmu wiary młodych

Przemysław Radzyński
Fot. R.Woźniak/PK

Otwórzmy się na doświadczenie powszechności Kościoła. Po ŚDM w Krakowie ono w takim wymiarze w Polsce prędko się nie powtórzy – zachęcają organizatorzy lipcowego spotkania młodzieży z papieżem.

Dorota była na ŚDM dwukrotnie – w Madrycie i w Rio de Janeiro. Za każdym razem jako wolontariuszka. W Hiszpanii wszyscy wolontariusze byli zakwaterowani wspólnie w wielkiej hali. Dlatego o tamtejszym Kościele nie jest w stanie powiedzieć więcej niż to, co wie po kilku rozmowach z hiszpańskimi kapłanami, a o społeczeństwie tylko tyle, co można wywnioskować ze spotkań ze sklepikarzami czy kelnerami. W Rio było inaczej. Dorota mieszkała u starszej kobiety (mimo że była to Copacabana, to nie mogła zejść na spotkanie z papieżem, bo jeździła na wózku). „Na dzień dobry powiedziała nam, że zaprosiła nas dlatego, że jesteśmy Kościołem powszechnym, który przychodzi do jej domu” – wspomina polska wolontariuszka, która wówczas zrozumiała, czym w rzeczywistości są Światowe Dni Młodzieży. „Chodzi o to, żeby gospodarze otworzyli się na pielgrzymów, na Kościół powszechny, na ten dar, który Pan Bóg nam daje, a który w takiej formie pewnie się w Polsce już nigdy nie powtórzy” – mówi z przekonaniem Dorota Abdelmoula – dziś rzeczniczka ŚDM Kraków 2016.
 
Trochę historii
W 1983 r. w Kościele katolickim rozpoczynał się Nadzwyczajny Jubileusz ogłoszony przez papieża Jana Pawła II z okazji 1950. rocznicy Odkupienia. Ojciec Święty zaprosił młodych do obchodzenia Jubileuszu w Niedzielę Palmową roku następnego. Jak wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, chodziło o przeniesienie na doświadczenie Kościoła powszechnego tego, co działo się dwa tysiące lat temu w Jerozolimie – wielkiej radości i entuzjazmu hebrajskiej młodzieży, która słała płaszcze i palemki na trasie przejazdu Jezusa, obwołując Go swoim Królem.
„Jan Paweł II chciał, aby młodzież stając na progu Wielkiego Tygodnia, weszła jak najgłębiej w dialog z Jezusem – w tajemnicę ukrzyżowania i zmartwychwstania” – mówi ks. Suchodolski. Jubileuszowe spotkanie w roku 1984 i w roku następnym z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ sprawiły, że papież podjął decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Młodzieży, który miał być przede wszystkim spotkaniem młodych z biskupem swojego lokalnego Kościoła. Papież, jako biskup Rzymu, na pierwszy „numerowany” Dzień Młodzieży, który odbył się w Niedzielę Palmową 1986 r., zaprosił na plac św. Piotra.
„Później otwartość Jana Pawła II na świat bardzo szybko wyprowadziła te spotkania z młodymi z Rzymu na różne kontynenty. Tak było już podczas drugich ŚDM, które odbyły się w 1987 r. w Buenos Aires” – mówi ks. Suchodolski. W Argentynie młodzież z papieżem spotkała się jeszcze w Niedzielę Palmową. Dopiero po kilku latach doświadczeń biskupi przekonali Ojca Świętego, że od strony praktycznej jest bardzo trudno organizować grupy młodzieży z parafii w Niedzielę Palmową, a i samemu biskupowi trudno o wyjazd poza diecezję tuż przed Wielkanocą. Wtedy postanowiono przyjąć podwójną formułę: Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach odbywa się co roku w Niedzielę Palmową, a co kilka lat odbywają się spotkania międzynarodowe w czasie wakacyjnym.
 
Czym są ŚDM?
Dorota Abdelmoula zaznacza, że ŚDM są ilustracją słów Jana Pawła II, który nazywał młodych nadzieją Kościoła i świata. „Ideą tego spotkania jest to, żeby młodzi mogli się przekonać, jak wiele Kościół i świat mają im do powiedzenia, ale też jak oni wiele mogą powiedzieć Kościołowi i światu” – mówi rzeczniczka ŚDM i dodaje, że po świadectwach młodych uczestników ŚDM widać, że przyjeżdżają na to wydarzenie po to, aby przekonać się, kim są jako chrześcijanie i katolicy. Ale odkrywanie swojej tożsamości dotyczy w pierwszej kolejności gospodarzy. „Wszyscy, którzy wybierają się na tegoroczne ŚDM, pytają już teraz o to, jaka jest Polska i jacy są Polacy, jaki jest tutejszy Kościół” – podkreśla Abdelmoula, dodając, że jednym z mocniejszych doświadczeń uczestników jest udział w wydarzeniu ich rówieśników z krajów, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Dla nich często jest to pierwsze spotkanie z kimś, kto wyznaje tę samą wiarę co oni. Albo pierwsze spotkanie w gronie, w którym otwarcie mogą przyznać się do tego, że są chrześcijanami…
Podobne emocje wywołują spotkania z pielgrzymami, którzy przyjeżdżają z bardzo biednych krajów, gdzie całe miasto albo wspólnota składa się na kilka biletów i wysyła swoich przedstawicieli, aby powrócili jako świadkowie Kościoła i dzielili się radością i przeżyciami, a tym świadectwem ożywiali wiarę swojego Kościoła.
 
Co wydarzy się na ŚDM?
Najważniejsze spotkania w czasie Światowych Dni Młodzieży nazywane są Wydarzeniami Centralnymi i gromadzą wszystkich pielgrzymów. W Krakowie przewidziano ich pięć.
ŚDM oficjalnie zostaną zainaugurowane 26 lipca. We wtorek popołudniu rozpocznie je Msza św. na otwarcie, której przewodniczyć będzie biskup miejsca kard. Stanisław Dziwisz. Ceremonię powitania papieża Franciszka zaplanowano na czwartek, a na piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Trzy pierwsze spotkania młodych odbędą się na krakowskich Błoniach, skąd na sobotę i niedzielę pielgrzymi przeniosą się na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wieczorne czuwanie z Ojcem Świętym przed Najświętszym Sakramentem jest najbardziej osobistym momentem ŚDM. 31 lipca papież Franciszek będzie celebrował Mszę św. Posłania – na zakończenie spotkania Ojciec Święty „posyła młodych na cały świat”. Na sam koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
Wydarzenia centralne odbywają się popołudniami i wieczorami; a wcześniej, w środę, czwartek i piątek, zaplanowano katechezy. W kościołach i halach widowiskowo-sportowych w Krakowie i okolicach, z młodzieżą spotkają się biskupi, którzy mówią w ich języku. Tematyka tych spotkań będzie dotyczyć miłosierdzia zgodnie z hasłem tegorocznych ŚDM. Młodzież zostanie przygotowana do zrozumienia sensu sakramentu pokuty i pojednania, do którego będzie mogła przystąpić w miejscu katechezy lub w jednej ze Stref Pojednania, które będą ulokowane w krakowskich Łagiewnikach i w parku Jordana, niedaleko Błoń. „Te katechezy to nie jest czas wykładu, ale czas dialogu. Młodzi mogą pytać, wyrażać swoje wątpliwości, radości i wejść w dialog z pasterzami” – zapewnia Dorota Abdelmoula.
Szczególnym zaproszeniem do tego, żeby młodzi przemieniali swoje życie, jest w czasie ŚDM Centrum Powołaniowe, w którym różne wspólnoty, ruchy, zgromadzenia, zakony prezentują swoją działalność. „Pokażemy młodym, na jak wiele sposobów mogą włączyć się w życie Kościoła ze swoimi talentami, z tym, co potrafią, z tym, czym zajmują się na co dzień. Równocześnie będą mogli zobaczyć, jak Kościół ma wiele do zaoferowania światu” – mówi Abdelmoula. Podczas ŚDM w Krakowie po raz pierwszy w ramach Centrum Powołaniowego zostaną zorganizowane cztery akademie – Boga, rodziny, pracy i miłosierdzia. Będą to cykle konferencji i świadectw osób, które w swojej codzienności żyją w relacji z Jezusem. „Będą starały się inspirować młodych ludzi do tego, jak w pracy, w rodzinie, jak poprzez pełnienie dzieł miłosierdzia być człowiekiem wierzącym i jak czerpać inspiracje z wiary” – wyjaśnia rzeczniczka ŚDM. Centrum Powołaniowe zlokalizowane będzie najprawdopodobniej na Stadionie Cracovii i czynne od wtorku do piątku.
 
Ewangelizacja i kultura
Popołudniami i wieczorami od wtorku do piątku, z wyjątkiem czasu przeznaczonego na wydarzenia centralne, odbywać się będzie Festiwal Młodych, czyli program religijny i artystyczno-kulturalny. Na 70 scenach w Krakowie i okolicach pojawią się artyści z całego świata, a swoje talenty zaprezentują także pielgrzymi. W ramach tej części ŚDM zarówno uczestnicy, jak i mieszkańcy Krakowa oraz turyści mogą wybrać się na różnorodne koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne etc. Na Rynku Głównym zaprezentowane zostanie m.in. oratorium Piotra Rubika. Do Polski przyjedzie też zwyciężczyni „Voice of Italy” s. Cristina Scuccia oraz Amerykanin Steven Curtis Chapman – zdobywca pięciu nagród Grammy.
Częścią Festiwalu Młodych będzie także Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji ICE2016, które rozpocznie swoją działalność jeszcze przed ŚDM, tj. 19 lipca. „Będzie można usłyszeć świadectwa młodych ludzi z różnych części świata, którzy będą opowiadać o swoim spotkaniu z Chrystusem i co to spowodowało w ich życiu” – zapowiada ks. Artur Godnarski, koordynator ICE2016.
Wzajemna otwartość gości i gospodarzy ŚDM Kraków 2016 jednym i drugim pozwoli doświadczyć powszechności Kościoła. „Młodzi biorą udział w ŚDM nie tylko dla siebie. Chcą też podzielić się wiarą z gospodarzami, do których przyjeżdżają a potem być odnową dla społeczeństwa, do którego wracają” – mówi rzeczniczka wydarzenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki