Logo Przewdonik Katolicki

ŚDM już widać

Przemysław Radzyński
Fot. T. Warczak

Został miesiąc do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży. Zbliżające się spotkanie młodych z Franciszkiem już dosłownie widać.

Odpowiedzialni z ramienia Kościoła i rządu za organizację ŚDM i wizyty papieża Franciszka podkreślają, że przeszli już z fazy formalnego planowania do fazy operacyjnej, wykonawczej. „Do tej pory wykonywano bardzo dużo ciężkiej, mozolnej pracy – zwłaszcza tej niewidocznej – byliśmy na etapie planowania wielu działań. Dzisiaj owoce tej pracy zaczynają być widoczne” – mówił bp Damian Muskus, wskazując na budowę mostów i stałych przepraw na Campus Misericordiae, ziemne instalacje elektryczne i światłowodowe oraz prace przygotowawcze pod budowę ołtarzy. „Gdy ołtarze powstaną, będziemy mieli jasny sygnał, że spotkanie z papieżem jest bardzo blisko” – zaznaczył hierarcha. A te właśnie powstają.
 
Kościół bez ścian
Sercem ŚDM są wydarzenia centralne, czyli Msza św. na otwarcie spotkania młodych oraz cztery spotkania z papieżem Franciszkiem. Każde będzie miało charakter liturgiczny – Eucharystia, Droga krzyżowa, liturgia słowa, adoracja – dlatego odbywać się będą w specjalnie na tę okazję przygotowanej przestrzeni.
Architekt Stanisław Niemczyk, zwany polskim Gaudim, podkreśla, że przestrzeń, którą zakładał, musi być skromna, bo „istotą jest to, co dzieje się na ołtarzu ofiarnym”. Prostota i ascetyczność formy to kryteria postawione architektowi przez organizatorów ŚDM, którzy chcą, żeby miejsce celebracji zostało utrzymane w stylu, w jakim swój pontyfikat sprawuje papież Franciszek. Dodatkowo, prosty projekt realizowany później ze standardowych (metalowa konstrukcja pokryta podestami) elementów nie generuje zbyt wielu kosztów.
Oba ołtarze – i na Błoniach, i w Brzegach – są do siebie bardzo podobne. Organizatorzy chcą przez to podkreślić, że ŚDM chociaż trwa kilka dni, to jest jednym wydarzeniem. Sam ołtarz będzie zadaszony baldachimem, co ma swoją zarówno głęboką biblijną symbolikę, jak i architektonicznie zaznacza najważniejsze miejsce w tak ogromnej przestrzeni, jaką są krakowskie Błonia lub Campus Misericordiae. Architekt swój projekt nazywa „kościołem bez ścian”. „O taki kościół nam chodzi – kościół integrujący świat” – mówi Stanisław Niemczyk.
Elementem dominującym przy każdym z ołtarzy będzie krzyż. Na Błoniach 30-, a w Brzegach 28-metrowy. Elementy scenograficznego wystroju narzuciły tematyka i charakter spotkania. Na ścianie za ołtarzem pojawi się wizerunek Jezusa Miłosiernego, a także patronów tegorocznych ŚDM – św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Dominować będą kolory Miłosierdzia – biel oraz bladobłękitny i bladoróżowy – a także barwy znane z logo ŚDM Kraków 2016.
Obok centralnej strefy sakralnej, gdzie znajduje się ołtarz, ambona i tron papieski, organizatorzy przewidzieli dwie estrady. Większa, po lewej stronie, powstanie dla 300-osobowego chóru i 80-osobowej orkiestry symfonicznej, a mniejsza, po prawej stronie, dla wydarzeń poprzedzających i Festiwalu Młodych. W tej przestrzeni pojawi się także duży ekran multimedialny.
W Brzegach wytyczane są już sektory, w których zgromadzą się młodzi na sobotnie czuwanie z Ojcem Świętym i niedzielną Mszę posłania. Na Błoniach powstaje już konstrukcja ołtarza, który – zgodnie z tradycją celebracji papieskich w tym miejscu – zostanie umiejscowiony na wysokości tzw. papieskiego kamienia. Umieszczono go tutaj w 1997 r., w 19. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, z inicjatywy kard. Franciszka Macharskiego. 26-tonowy granit sprowadzony znad Morskiego Oka ma napis: „Ty jesteś skała” i upamiętnia spotkania Jana Pawła II z pielgrzymami podczas kolejnych wizyt w Polsce.
 
Pomóc uczestniczyć
Projekty ołtarzy zostały zaakceptowane przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych. Ks. prałat Guido Marini w czasie ostatniej swojej wizyty w Polsce podkreślił, że wszystkie przygotowania do liturgii w czasie ŚDM są w dobrym punkcie. „Trzeba zrobić wszystko, żeby ci ludzie uczestniczyli, a nie tylko byli obecni” – mówił.
Przewiduje się, że we Mszy św. na Campus Misericordiae weźmie udział 2 mln osób. To poważne wyzwanie organizacyjne, chociażby ze względu na rozdzielanie Komunii św. Żeby przebiegało sprawnie i godnie, organizatorzy przygotują tzw. namioty eucharystyczne. Dwadzieścia z nich stanie na Campus Misericordiae w Brzegach, a osiem na krakowskich Błoniach. W namiotach odpowiednio wcześniej będą sprawowane Msze św., tak aby postacie eucharystyczne były gotowe do rozdzielania w czasie Mszy św. w ramach wydarzeń centralnych. Dodatkowo w namiotach eucharystycznych na Campus Misericordiae będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w sobotę od północy do godz. 6.00 w niedzielę.
Według szacunków organizatorów na Mszy św. na Błoniach Komunię św. będzie rozdzielało około 2,5 tys., a na Campus Misericordiae – prawie 8 tys. osób – zarówno kapłanów, jak i kleryków oraz nadzwyczajnych szafarzy. Organizatorzy na dwie Msze św. w czasie ŚDM przygotowali 3 mln komunikantów.
 
Polska stroi się na ŚDM
Fakt, że ŚDM zbliżają się wielkimi krokami, można poznać nie tylko po tym, że na Błoniach i w Brzegach budowane są ołtarze i wytyczane sektory. Także miasto stroi się na ŚDM. W kluczowych lokalizacjach pojawiły się już okolicznościowe witacze, billboardy i cuby.
Na latarniach wzdłuż wielu ulic zawisły pionowe flagi z logo ŚDM, a także z charakterystycznymi wizerunkami św. Jana Pawła II i św. Faustyny. Miasto i województwo przygotuje łącznie ponad 8 tys. elementów dekoracyjnych. Jak przekonują lokalni włodarze, ŚDM to niepowtarzalna okazja do promocji regionu. W lipcu w Krakowie pojawi się 60 billboardów (a kolejnych 31 w 19 innych miastach wojewódzkich) z o. Leonem Knabitem OSB w czerwonych małopolskich koralach. Popularny benedyktyn z Tyńca jest twarzą kampanii promocyjnej Urzędu Marszałkowskiego „Małopolska! Młodość to stan ducha”.
Flagi z logo ŚDM pojawiają się także przy urzędach kilkudziesięciu samorządów, które podpisały umowy o współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w zakresie m.in. zakwaterowania i transportu pielgrzymów. „Chcemy, żeby każda strefa zakwaterowania była jednakowo udekorowana. Żeby pielgrzym, który wjedzie do takiej strefy, od razu wiedział, że tam odbywają się ŚDM” – mówi Krystian Ciempka z Komitetu Organizacyjnego.
 
Parafie prawie gotowe na ŚDM
Najdłużej znaki ŚDM są obecne w kilkuset parafiach, które przyjmą pielgrzymów. Flagi, billboardy, plakaty i ulotki, a często także punkty informacyjne, są standardem przy wielu kościołach. Osoby pracujące w parafialnych komitetach noszą koszulki z logo ŚDM, a do wielu miejsc dotarły już także plecaki pielgrzyma.
Każdy zarejestrowany uczestnik ŚDM otrzyma czerwony, niebieski lub żółty plecak. Znajdą się w nim bransoletka do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia, szalik z mikrofibry, który posłuży także jako ręcznik, wielofunkcyjna chusta, która m.in. ochroni przed słońcem, oraz peleryna przeciwdeszczowa. Poczta Polska rozdystrybuowała do miejsc zakwaterowania pielgrzymów ŚDM 625 tys. plecaków z podstawowym wyposażaniem dla uczestników wydarzeń w Krakowie.
W pakiecie pielgrzyma znajdą się również materiały religijno-informacyjne: modlitewnik, przewodnik pielgrzyma po Krakowie oraz Jezus ufa tobie. Inna książka o Bożym Miłosierdziu. Każdy pielgrzym będzie wyposażony w identyfikator uprawniający m.in. do darmowego transportu, mapki oraz talony żywieniowe.
„Istotą nie jest to, co i jak zbudujemy, bo Kościół stworzą ludzie, którzy będą obecni i na Błoniach, i w Brzegach. Kościół bez wiernych nie jest Kościołem” – mówi Stanisław Niemczyk.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki