Logo Przewdonik Katolicki

Króluj nam Chryste!

Kamila Tobolska

Na zakończenie Roku Miłosierdzia świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjęliśmy Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, zapraszając Go do naszych serc i rodzin, wspólnot i środowisk.

Uczyniliśmy to w naszych parafiach 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Dzień wcześniej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana dokonał natomiast polski Episkopat z jego przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele, wraz z (jak podała Katolicka Agencja Informacyjna) 100 tys. wiernych. W wydarzeniu tym wzięli udział także poznańscy biskupi i niektórzy kapłani naszej archidiecezji oraz wielu wiernych świeckich. Dotarli oni do Krakowa w zorganizowanych grupach lub indywidualnie, a większość z nich uczestniczyła we Mszy św. na placu przed świątynią, gdzie ustawiono telebimy.
Szczególny charakter uroczystości te miały dla członków Akcji Katolickiej, którzy w ten sposób przeżywali swoje święto patronalne. – Myślę, że nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca na świętowanie. Czuliśmy też, że Akcja Katolicka została tam zauważona. Wielkim zaszczytem było dla mnie niesienie darów – przyznaje Bogumiła Kania-Łącka, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej naszej archidiecezji. Członkowie tego ruchu z naszego terenu byli zresztą reprezentowani w sumie przez ponad 40 osób, m.in. z Poznania, Opalenicy, Leszna, Mosiny i Śremu, które w większości udały się wspólnie autokarem. Wyjazd grupowy zorganizowało także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). Chętnie skorzystały z tej możliwości osoby z poprzedniej i obecnej parafii wikariuszowskiej asystenta KSM-u ks. Tomasza Brussego, czyli parafii w Suchym Lesie i pw. Świętych Cyryla i Metodego na poznańskiej Woli. Do Łagiewnik wybrał się także prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Tomasz Kasprzak. – Sądziłem, że jadą tam głównie osoby starsze. Bardzo się więc ucieszyłem, kiedy na miejscu okazało się, że jest sporo młodzieży. Że także my, młodzi chcemy uznawać Jezusa za swojego Króla, Pana i Władcę – zauważa. Młodzi z Poznania i okolic przybyli również w grupie zorganizowanej przez archidiecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Jordan”. Udział w uroczystościach w Łagiewnikach zaproponował też wszystkim klerykom naszego seminarium duchownego, jako element formacji, jego nowy rektor ks. dr Szymon Stułkowski. W efekcie, poznańskie seminarium było jedynym, które wzięło w nich udział w pełnym składzie. – To było nie tylko wielkie przeżycie, ale też bardzo budujące doświadczenie. Poczuliśmy wspólnotę, która wytworzyła się podczas modlitwy i zawierzenia całej Polski Chrystusowi Królowi – opowiada jeden z kleryków, Maciej Szymczak. – Do Krakowa dotarliśmy już dzień wcześniej, a do samego sanktuarium w sobotę o ósmej rano. Dzięki temu mieliśmy czas na indywidualną modlitwę w kaplicy św. Faustyny – wspomina, przyznając, że dzięki temu czuł się lepiej duchowo przygotowany do przeżycia tej uroczystości.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki