Diakon Szymon Kasprzak przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Zadarki. Uroczystości odbyły się w szubińskim kościele św. Marcina Biskupa.
Neoprezbiter, który swoją formację teologiczną zdobywał w Jerozolimie, należy do Towarzystwa św. Franciszka Salezego. Przed wstąpieniem do seminarium był związany z miejscowym Oratorium Księdza Bosko.
Życie dla Najwyższego Kapłana
Bp Krzysztof Zadarko, który przewodniczył liturgii i obrzędom święceń, podkreślił, że to wyjątkowa i uroczysta chwila. – Nieczęsto święcenia kapłańskie udzielane są w domu rodzinnym kandydata do kapłaństwa. Tutaj w tym świętym miejscu – jak powiedział ksiądz proboszcz – wzrastało powołanie Szymona. Dzisiaj chcemy przysłuchać się temu, co Chrystus mówi do kogoś, kogo wybrał, kto za chwilę w odpowiedzi na to wybranie odda całe swoje życie Najwyższemu Kapłanowi. Niech wśród nas objawi się Jego chwała – mówił biskup.
Ks. neoprezbiter Szymon Kasprzak SDB podkreślił, że poznał św. Jana Bosko i nauczył się przeżywać wiarę chrześcijańską w radosny oraz entuzjastyczny sposób dzięki szubińskiemu oratorium. – Jeżdżąc na rekolekcje, poznałem kilku diakonów, kapłanów. Rówież miałem wspaniałe przykłady w parafii – ks. Jana Kątnego, ks. Jakuba Szałka, który pracuje w Czadzie. Zbudowany ich postawą, zacząłem modlić się o powołanie. Rozeznawałem tę drogę, mówiąc Bogu, że nie mam nic przeciwko, by nią kroczyć. Kiedy poznałem salezjanów, sprecyzowałem modlitwy. Pan Bóg pokazał mi, że to jest właśnie moja droga – powiedział. Kapłan dodał, że czas święceń przynosi wiele pytań, ale przede wszystkim skłania do wdzięczności Bogu. – Co czuje moje serce? Czuje się na pewno małe, nieporadne, niegodne, ale jednocześnie wybrane wobec tej wielkiej tajemnicy, do której zostało wezwane. Mam taki obraz Boga Ojca, który jest wszechmocny, potężny. Jest Panem świata. Jest również tym, który z jakichś powodów pochyla się i mówi: chodź mi pomóż. Mówi to komuś, kto jest ograniczony, ma lęki, wątpliwości, obawy, ale jednocześnie doświadcza tej miłości, na którą pragnie odpowiedzieć. Dzisiaj towarzyszy mi także poczucie wielkiej tajemnicy wybrania oraz powołania – podkreślił ks. Szymon Kasprzak SDB.
Zasiane ziarno wydało owoc
Powstanie i rozwój Oratorium św. Jana Bosko w Szubinie należy zawdzięczać nauczycielce Jolancie Szulc-Półtorak. W 1985 r., kiedy lekcje religii były prowadzone jeszcze w salkach katechetycznych, założyła m.in. grupę o nazwie „Maryjne Nutki”. Widząc jej rozwój, miejscowy kapłan ks. prałat Jan Kątny użyczył miejsce na spotkania. Duchowny poprosił, aby pani Jola odwiedziła z dziećmi starszego kapłana rezydenta Mariana Namysłowskiego, który był bardzo chory. Wówczas nad jego łóżkiem wisiały dwa obrazy – Matki Szubińskiej, zwanej Wspomożycielką Wiernych, i księdza, którego nie znała. – Ks. Jan zapytał, czy wiem, kto to jest. Wówczas po raz pierwszy usłyszałam, że to św. Jan Bosko, wspaniały nauczyciel i wychowawca. Człowiek, który tak jak ja pracował z dziećmi. Otrzymałam książkę Cuda księdza Bosko. Po jej przeczytaniu powiedziałam dzieciom, że w Szubinie także będzie oratorium – wspomina.
Oratorium od wielu lat działa w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie. – Rozpoczęły się niezwykłe chwile spędzone z młodzieżą i dziećmi, wspólne rekolekcje, adoracje w kościele, Święta Młodości, przedstawienia teatralne, jasełka. Na pierwsze spotkanie w nowej siedzibie przyszedł wówczas – dzisiaj wyświęcony – ks. Szymon Kasprzak. Jesteśmy wdzięczni Bogu i szczęśliwi, że wybrał do swojej winnicy naszego oratorianina. To niezwykłe i wzruszające, zwłaszcza że nie jesteśmy parafią salezjańską. Czy trzeba pragnąć czegoś więcej? Niech Bóg będzie błogosławiony za całą Rodzinę Salezjańską – zakończyła Jolanta Szulc-Półtorak.
Uroczystości tej rangi odbywały się w świątyni po raz pierwszy. – Ten szczególny czas wpisuje się w X Święto Młodości, które organizowane jest przez osoby związane z oratorium. To z naszą wspólnotą, z tym miejscem, które charakteryzuje salezjański duch, jest związany neoprezbiter. To uwieńczenie pracy, która została zapoczątkowana 27 lat temu, a dzisiaj owocuje – powiedział proboszcz parafii św. Marcina Biskupa w Szubinie ks. kanonik Tadeusz Lesiński.
Tegoroczne X Święto Młodości w Szubinie miało przede wszystkim charakter dwudniowego dziękczynienia za nowego kapłana. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem święceń i rodzinnego spotkania w oratorium. Drugi dzień został natomiast wypełniony modlitwą, a punktem kulminacyjnym była Eucharystia prymicyjna.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













