Logo Przewdonik Katolicki

Przekonanie o męczeństwie

Adam Suwart
Fot.

Mimo upływu ponad 35 lat od jego śmierci pamięć o abp. Antonim Baraniaku jednoczy wokół jego osoby tysiące wiernych. Wielu spośród nich coraz śmielej ujawnia własne przekonanie o męczeństwie tego heroicznego świadka wiary, wierząc, że w przyszłości Kościół ogłosi go błogosławionym.

 

 

 
Antoni Baraniak(1904–1977) był arcybiskupem metropolitą poznańskim w latach 1957–1977. Urodził się w Sebastianowie (parafia Mchy, archidiecezja poznańska) w 1904 r. W 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie jako zakonnik salezjański. Dwa lata później został sekretarzem osobistym prymasa Augusta Hlonda. W 1948 r. na prośbę umierającego prymasa przekazał do Stolicy Apostolskiej jego przedśmiertną wolę, by jego następcą został bp Stefan Wyszyński. W latach 1948–1957 był sekretarzem prymasa Wyszyńskiego. Od 1951 r. był biskupem. 25 września 1953 r. został wraz z prymasem zatrzymany w domu przy ul. Miodowej w Warszawie, a następnie przewieziony do mokotowskiego więzienia, gdzie przetrzymywano go przez 27 miesięcy. Był tam bity, poniżany i maltretowany, ale nie ugiął się i nie pozwolił na wykorzystanie swojej osoby przez SB do skompromitowania prymasa Wyszyńskiego i zniszczenia Kościoła w Polsce. Odzyskał wolność w październiku 1956 r. Zmarł w Poznaniu 13 sierpnia 1977 r. po ciężkiej chorobie.
Z okazji przypadającej w 2012 r. 55. rocznicy objęcia archidiecezji poznańskiej przez abp. Baraniaka i 35. rocznicy jego śmierci, 3 listopada na poznańskim Ostrowie Tumskim odbyła się Msza św. w intencji arcybiskupa. Przewodniczył jej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. – Życie i działalność abp. Baraniaka przypieczętowała korona męczeństwa w obronie wiary, Kościoła i ojczyzny – stwierdził abp Gądecki podczas Eucharystii koncelebrowanej wraz z innymi biskupami. Tego samego zdania byli prelegenci, którzy wystąpili z referatami podczas sesji naukowej, jaka po Mszy św. zorganizowana została w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. O męczeństwie abp. Baraniaka mówili m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki – autor monumentalnej publikacji Teczki na Baraniaka oraz emerytowany biskup kaliski Stanisław Napierała, który w latach 1969–1977 był sekretarzem abp. Baraniaka. Wśród słuchaczy podczas sesji pojawili się krewni arcybiskupa, wierni z okolic parafii jego urodzenia, liczni poznaniacy pamiętający arcybiskupa, byli ministranci, siostry zakonne, posługujące w domu abp. Baraniaka czy księża wyświęceni przez niego na prezbiterów. Wielu spośród tych uczestników podkreślało własne wewnętrzne przekonanie o świętości arcybiskupa, którego uznają za męczennika za wiarę i Kościół. Rozmówcy wyrażali też nadzieję, że w przyszłości wszczęte zostaną starania o przygotowanie procesu informacyjnego, prowadzącego do beatyfikacji.
Przedsięwzięciu towarzyszyła unikatowa wystawa poświęcona arcybiskupowi, którą do 17 listopada można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
 
Organizatorami uroczystości były:Kuria Metropolitalna wraz z Archiwum Archidiecezjalnym i Muzeum Archidiecezjalnym, IPN – Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki