Logo Przewdonik Katolicki

Miejsce wybrane przez Maryję

Marcin Jarzembowski
Fot.

Górka to nazwa, która wzięła swój początek od maleńkiego wzniesienia w gaju dębowym. Nazywano ją wówczas Górką pod Łobżenicą lub Górką na Krajnie. Kluczową datą jest rok 1079, w którym Matka Boża objawiła się w Góreckim Gaju.

Dzisiaj tego świętego miejsca i pielęgnowanego tam kultu maryjnego strzegą misjonarze Świętej Rodziny, którzy przybyli do Polski w 1921 r.

 

Zwyciężył kult maryjny
Górka oraz Łobżenica leżały na trakcie bursztynowym, który biegł m.in. przez Nakło w kierunku Kołobrzegu. Był to również teren, na którym od zarania państwowości polskiej zaczęła ugruntowywać się wiara katolicka. Obecna nazwa – Górka Klasztorna pochodzi dopiero z roku 1923 i wiąże się z przybyciem misjonarzy Świętej Rodziny. Kult maryjny w tym miejscu datuje się prawie na równi z początkiem państwowości Królestwa Polskiego. Najstarsze annały bernardyńskie wskazują rok 1079 jako wiarygodną datę objawienia się Matki Bożej pasterzowi.
„Kronika, która powstała w klasztorze wschowskim dla archiwum prowincji w latach 1790–1792, podaje rok 1111 jako datę wzniesienia w miejscu objawienia Maryi w Górce dębowego kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny” – czytamy w specjalnym opracowaniu. Po cudowną wodę do Gaju Góreckiego niemal każdego dnia przybywali i nadal przybywają pątnicy.
Około 1635 r. dobra łobżenickie wziął w dzierżawę Zygmunt Raczyński – sędzia nakielski. Wówczas to zrodziła się myśl pobudowania w tym szczególnym miejscu kościoła i klasztoru. I tak świątynia stanęła na miejscu dawnej – spalonej konstrukcji.
W XVII w. osiedlili się tutaj ojcowie bernardyni, których wprowadzenie odbyło się w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – 2 lipca 1638 r. XVIII stulecie to czas ukończenia budowy kościoła klasztornego i wystroju wnętrza z barokowymi ołtarzami. W 1829 r. nastąpiła kasata zakonu przez rząd pruski. Ostatni bernardyn zmarł w lutym 1847 r.
Mimo braku zakonników nie zaprzestano odprawiania nabożeństw i Eucharystii. Obchodzono m.in. odpusty Dobrego Pasterza czy Matki Bożej Szkaplerznej. Później świątynia stała się kościołem filialnym parafii w Łobżenicy, a dzieło ochrony kultu maryjnego przejęli księża diecezjalni.
Niestety – w nocy z 24 na 25 kwietnia 1907 r. wybuchł w góreckim kościele pożar. Zniszczenia były ogromne – spłonął ołtarz główny wraz z cudownym obrazem, stopiły się organy, popękało sklepienie w prezbiterium, a pozostałe ołtarze zostały nadpalone. Ocalały jedynie wota w archiwum i na bocznych ołtarzach oraz gotycka monstrancja.
 
Wojna i współczesność
Ówczesny prymas Polski kard. Edmund Dalbor, uzyskawszy zgodę władz zakonnych w Rzymie, przekazał w kwietniu 1923 r. sanktuarium w Górce księżom misjonarzom Świętej Rodziny. Nowi opiekunowie skupili się na nabożeństwach i odpustach maryjnych. Przygotowali również klasztor na otwarcie Małego Seminarium Duchownego. Do 1947 r. Górka Klasztorna była siedzibą naczelnych władz polskiej prowincji zgromadzenia. Następnie seminarium i nowicjat przeniesiono do Kruszewa, a na miejscu pozostał tylko nowicjat braci oraz administracja.
II wojna światowa zapisała się krwawymi zgłoskami w historii zgromadzenia. 11 listopada 1939 r. z więzionych w Górce misjonarzy zostało zamordowanych pięciu księży, na czele z prowincjałem, oraz 25 braci zakonnych. Oprócz nich zginęło także ponad 20 księży diecezjalnych, dwóch księży z innych zakonów i dwie siostry zakonne należące do Zgromadzenia Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W parę dni później Górkę Klasztorną zamieniono w obóz zagłady dla Polaków i Żydów.
Poświęcenie nowego obrazu zostało dokonane w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w roku 1954, a miejsce to w 1971 stało się siedzibą parafii. Po gruntownym remoncie i renowacji kościoła oraz po przebudowie klasztoru w 1979 r. uroczyście obchodzono jubileusz 900-lecia objawienia się Matki Bożej na Krajnie. Wówczas swoją obecnością miejsce to zaszczycił prymas kard. Stefan Wyszyński, który w kazaniu podkreślił historyczne znaczenie Górki jako najstarszego sanktuarium maryjnego na terenie Polski.
Dzisiaj do Górki Klasztornej każdego roku pielgrzymują tysiące wiernych z całego kraju i zagranicy. Odbywają się tam dni skupienia oraz rekolekcje. W okresie Wielkiego Postu w tym szczególnym miejscu odgrywane jest Misterium Męki Pańskiej, które przyciąga również tysiące wiernych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki