Logo Przewdonik Katolicki

W kapsule zmarszczek

o. Leonard Bielecki OFM
Fot.

Mój klasztor jest pod wieloma względami szczególny. Oj, tak. Do wielkich radości należy sam fakt, że mieszka tu ponad 20 współbraci, co sprawia, że życie już choćby z punktu widzenia czysto ludzkiego nigdy nie jest nudne.

Oj, nie. Są u nas bracia starsi i młodsi. Taka rodzina wielopokoleniowa, co nawiasem mówiąc, bardzo cenię.

Po ostatnim tekście o młodzieży starszy współbrat, zacny człowiek ze szlachetną siedemdziesiątką na karku, powiedział, że czeka teraz na artykuł o starości.

Mógłbym napisać kilka zdań o zdjęciach na „demotach”, jak to starsze panie, pewnie złośliwie, niczym w biegu katorżnika, przepychają się w autobusie i pędzą na wolne siedzenia, ku oburzeniu młodych. Ale nie napiszę, bo musiałbym tłumaczyć, co to są „demoty”.

Może powinienem napisać o tym, że starość to nie jest pomyłka Pana Boga, coś, co Mu się nie udało, taki bubel w rozwoju człowieka, ale raczej dar dla innych. Starość i związana z nią często niedołężność to raczej sprawdzian dla młodych, na ile nauczyli się kochać. Trudno to jednak zrozumieć tym, dla których jesteś na tyle wartościowy, na ile jesteś wydajny, praktyczny, samowystarczalny i najlepiej nieludzki.

Można też napisać o tym, że gdyby młody człowiek miał takie doświadczenie życiowe jak starzec, to pewnie by zwariował. Nie uniósłby tej świadomości i spojrzenia o krok dalej w przyszłość. O wiele dalej, niż robią to młodzi.

Nie wiem, o czym pisać. O samotności staruszków zapomnianych przez dzieci? O trudnościach z wybraniem numeru do starszej mamy i powiedzeniu, że się ją kocha? O tym, że starsi czują się odstawieni na boczny tor i tak bardzo niezrozumiani, bo mało kto próbuje ich zrozumieć? O tym, że dla nich nie jest tak ważny modny płaszcz i frytki? A może o cudzie finansowym tak bardzo Polsce potrzebnym? Jak to się dzieje, że mimo tak małej emerytury pomagają tak wielu osobom? Taka mini-Irlandia w domu u babci.

Nie wiem, o czym napisać. Wiecie co? Idę wytłumaczyć współbratu, co to są  „demoty”, bo na pewno zapyta.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki