IV Niedziela Wielkiego Postu ma specyficzną nazwę Laetare, natomiast III Niedziela Adwentu Gaudete. Czy inne niedziele w szczególnym okresie roku liturgicznego tj. Wielki Post, Okres Wielkanocny czy Adwent mają też swoje nazwy?
Jeśli tak, to proszę o ich podanie.
Marcin
Niektóre dni w roku liturgicznym mają swoje własne nazwy, wśród nich są i niedziele. Właściwie każda niedziela ma odrębną, własną nazwę. Najczęściej składa się na nią sam wyraz „niedziela” wraz z określeniem okresu liturgicznego i liczbą oznaczającą miejsce danej niedzieli w okresie liturgicznym (np. XV niedziela zwykła w ciągu roku; I niedziela Adwentu).
W niektóre niedziele wypada szczególne wspomnienie. Wówczas niedziela przyjmuje nazwę wspominanej tajemnicy zbawienia (np. Chrzest Pański, Zmartwychwstanie Pańskie, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego czy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata).
Ze względu na ludową tradycję związaną z rokiem liturgicznym niektóre niedziele mają dodatkowe określenia. W tradycji ludowej Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej, nazywa się Niedzielą Kwietną – od gałązek palm i innych roślin, jakie święci się tego dnia na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Niedziela niedziel, czyli Zmartwychwstanie Pańskie, nazywana jest też Wielką Niedzielą, a Niedziela Zesłania Ducha Świętego nosi nazwę Zielonych Świąt (od pochodzącego jeszcze ze Starego Przymierza zwyczaju strojenia domów). Niedzielę Trójcy Przenajświętszej zwano Złotą Niedzielą, uważając ją za obdarzoną szczególnym błogosławieństwem (przypadała dawniej na zakończenie Kwartalnych Dni Modlitw.
Dwie wspomniane w pytaniu niedziele przypadają w połowie szczególnych okresów przygotowania i pokuty: Adwentu i Wielkiego Postu. Mają one przypomnieć, że nawet czas przygotowania nie jest pozbawiony wymiaru chrześcijańskiej radości. III Niedziela Adwentu nosi zwyczajowo nazwę Gaudete (łac. cieszyć się) od antyfony na wejście wziętej z Listu św. Pawła do Filipian: „Radujcie się zawsze w Panu; raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko! (Flp 4, 4.5). Przypadająca zaś w połowie postu IV niedziela nosi nazwę Laetare (łac. radować się) od słów antyfony: „Raduj się Jerozolimo, zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni, weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy” (por. Iz 66, 10-11).
Zdaje się, że największą liczbą nazw cieszy się II Niedziela Wielkanocna. Nazywana jest ona bowiem niedzielą w oktawie Wielkanocy, przewodnią (pierwszą po Passze), białą (nowo ochrzczeni w Wielkanoc nosili białe szaty aż do tej niedzieli), a od 2000 roku Niedzielą Miłosierdzia Bożego.
Każda jednak niedziela, ze szczególną nazwą czy też bez niej, jest po prostu Dniem Pańskim.