Jak przygotowywać małe dziecko do czytania?
Dużo rozmawiaj z niemowlakiem i przedszkolakiem. Rozwijasz w ten sposób jego słownictwo. Dużo czytaj mu na głos (20-30 minut dziennie) i staraj się wybierać lektury ciekawe też dla ciebie, by dziecko widziało, że czytanie jest dla ciebie przyjemne.
Śpiewaj dziecku piosenki i recytuj wierszyki – ułatwia to zapamiętywanie i rozwija słownictwo.
Gdy czytasz książeczki dziecięce – wybieraj te z dużymi literami – usiądź koło dziecka i pozwalaj mu oglądać to co czytasz, wodząc palcem po czytanych słowach. W ten sposób przyzwyczaja się do idei słowa pisanego.
Z przedszkolakiem możecie wspólnie czytać. W wielu książeczkach niektóre słowa (np. postać głównego bohatera) są zastąpione obrazkami, które może swobodnie „przeczytać” maluch.
Maluchy nie rozumieją jeszcze idei pojedynczych liter. Wyraz to całość – jak obrazek. Są jednak w stanie rozpoznawać konkretne wyrazy – np. swoje imię – dobrze to przygotowuje do nauki czytania w szkole. Dlatego warto oznaczyć różne przedmioty (np. pudła na zabawki) dużymi, wyraźnymi napisami (MISIE, KLOCKI, itp.).
Jak doskonalić umiejętność czytania u dziecka szkolnego?
Zapisz dziecko do biblioteki i regularnie tam zaglądajcie. Najlepszą motywacją do doskonalenia umiejętności czytania jest to, gdy robi się to dla przyjemności. Zachęcaj dziecko do czytania na głos – możecie robić to wspólnie – czytając na zmianę po akapicie lub stronie. Rozmawiajcie o treści przeczytanych książek.
Powieście w domu tablicę korkową – zostawiaj tam dziecku notatki np. dotyczące obowiązków domowych. Możesz też pisać króciutkie liściki i wkładać je do pudełka z drugim śniadaniem.
Czytanie ze zrozumieniem nie dotyczy wyłącznie artykułów, lecz także map, instrukcji itp. Dlatego możecie razem gotować lub piec – a zadanie instruowania o kolejnych działaniach w przepisie powierz dziecku – będzie się dodatkowo czuło dumne z odpowiedzialnego zadania. Podobnie możesz wciągnąć dziecko w planowanie wycieczki poza miasto. Obejrzyjcie miejsce docelowe na mapie, obliczcie odległość itp.
Ogranicz ilość czasu spędzaną przed telewizorem. W zamian proponuj wspólne czytanie lub podrzucaj ciekawe lektury (nawet jeśli byłby to komiks).
Wyznacz stały czas na codzienne czytanie – nawet gdyby miało to być zaledwie 10 minut. Sprawdzonym w wielu rodzinach pomysłem jest czytanie na głos bajek młodszemu rodzeństwu.