Logo Przewdonik Katolicki

Na barkach dziecka

Błażej Tobolski
Fot.

Stając w sklepie przed ścianą wypełnioną plecakami szkolnymi naprawdę trudno dokonać właściwego wyboru. A trzeba pamiętać, że nasze dziecko będzie nosiło go do szkoły przez przynajmniej dziesięć miesięcy.

 

 

Wybór tornistra jest tym trudniejszy, że trzeba uwzględnić z jednej strony kwotę, jaką możemy wydać, a z drugiej oczekiwania dziecka wpatrzonego w plecak z wizerunkiem jego ulubionego bohatera. To jednak nie jedyne i na pewno nie najważniejsze kryteria, jakimi powinniśmy się kierować jako rodzice, wkładając tornister na barki naszego dziecka. – Odpowiedni tornister jest niesamowicie ważny dla przyszłego zdrowia dzieci, zwłaszcza ich układu kostnego, a głównie dla kręgosłupa. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na młody wiek uczniów, w którym to okresie następuje ich największy rozwój fizyczny, rozwija się układ kostny, mięśniowy i więzadłowy – tłumaczy Paweł Kromski, fizjoterapeuta.

 

Tylko na dwa ramiona

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze plecaka? W pierwszej kolejności proponuję odrzucić wszystkie torby na jedno ramię, jeśli nie chcemy, by nasze dziecko „dorobiło się” skrzywienia kręgosłupa. Tym bardziej że dzieci są zobligowane liczbą podręczników, nie mają więc wpływu na to, jak ciężkie plecaki noszą. – Przyjmuje się, że waga plecaka ucznia w klasach 1-3 nie powinna przekraczać 10, a w dalszych klasach szkoły podstawowej 15 kilogramów. To teoria, praktyka jest nieco inna, tym bardziej rozmieszczenie bagażu powinno być takie, aby nie powodowało ucisków miejscowych w obszarze grzbietu i nie stwarzało uczucia dyskomfortu – stwierdza Paweł Kromski. Dlatego warto zadbać o to, by tornister miał dodatkowe, równomiernie rozłożone kieszonki boczne, np. na napoje czy drugie śniadanie.

 

Najważniejsze są ramiączka

Należy też zwrócić uwagę, aby ramiączka plecaka nie były zbyt długie, powinien on bowiem opierać się jak największą powierzchnią o plecy ucznia. – Niestety dzieci lubią nosić zwisające plecaki, co powoduje u nich ucisk w okolicach naramiennych, obojczykowych, gdzie przebiega unerwienie oraz ważne arterie naczyniowe. Ramiączka powinny więc obejmować obszar pasa barkowego lewej i prawej strony i być dopasowane na tyle dobrze, żeby plecak był umiejscowiony jak najwyżej na plecach – wyjaśnia Kromski. Ważna jest także ich szerokość, zbyt wąskie ramiączka mogą bowiem powodować uciski miejscowe. Im więc będą szersze, tym lepiej. Dobrze jeśli mają one ściągniecie ramiączek od przodu, czyli spinkę umożliwiającą ich połączenie, co bardziej stabilizuje noszenie plecaka.

Pomyślmy również o tym, czy z materiału, z którego zrobiony jest tornister, łatwo będziemy mogli usunąć ewentualne zabrudzenia. W końcu i jego kolor powinien być atrakcyjny dla naszego dziecka. Zadbajmy też o to, by plecak wyposażyć w elementy odblaskowe, dzięki którym dziecko będzie lepiej widoczne w drodze do i ze szkoły.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki