Logo Przewdonik Katolicki

Gdzie chleb, tam radość!

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Setki mieszkańców Bydgoszczy wzięły udział w Święcie Chleba, które zorganizowała Caritas. Na polanie Różopole w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku zgromadzili się piekarze i rzemieślnicy, którzy na co dzień wspierają działania Kościoła na rzecz ubogich i potrzebujących. Święto Chleba jest obchodzone na całym świecie od lat 50. ubiegłego stulecia....

Setki mieszkańców Bydgoszczy wzięły udział w „Święcie Chleba”, które zorganizowała Caritas. Na polanie Różopole w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku zgromadzili się piekarze i rzemieślnicy, którzy na co dzień wspierają działania Kościoła na rzecz ubogich i potrzebujących.

„Święto Chleba” jest obchodzone na całym świecie od lat 50. ubiegłego stulecia. – To jest dar, który jest nam zesłany przez samego Boga. Po zebraniu plonów nasze święto jest znakiem końca roku, czyli ciężkiej pracy. Organizujemy szereg spotkań, aby tą radością dzielić się z innymi. Zjeżdżają się piekarze i wspólnie smakujemy chleb zrobiony z tegorocznych plonów – powiedział znany cukiernik i piekarz, Marian Bobkowski. Członek Cechu Rzemiosł Spożywczych w Bydgoszczy podkreślił ogromne znaczenie współpracy z Kościołem na płaszczyźnie charytatywnej. – Współpraca z Caritas jest czymś naturalnym. Trzeba ludziom pomagać. Mamy z tego ogromną satysfakcję. Gdzie jest chleb, tam i radość panuje. Gdzie go nie ma, jest smutek – dodał Bobkowski.

Poświęconym chlebem częstował mieszkańców Bydgoszczy i okolic dyrektor diecezjalnej Caritas. – Dziękowanie za chleb jest potrzebą serca i naszym obowiązkiem. Z takiej zasady wychodzi Caritas Diecezji Bydgoskiej. Chleb doczesny, ten otrzymany dzięki życzliwości naszych przyjaciół, każdego dnia możemy rozdawać ludziom potrzebującym. Ten chleb daje życie, radość i poczucie bezpieczeństwa – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła. Kapłan podkreślił, że „Święto Chleba” ma pokazać wielu ludziom, że są osoby, które w dzisiejszym świecie nie tylko potrafią patrzeć na dobro swojej firmy, ale potrafią też w znakomity sposób „generować dobra, którymi dzielą się z potrzebującymi”.

Krzysztof Galla od lat ofiarowuje chleb najbiedniejszym rodzinom, które mieszkają na terenie jednej z największych parafii diecezji bydgoskiej. – Podczas naszego święta dziękujemy za to, że możemy wciąż piec. Niestety, ceny rosną i stoimy przed trudnymi decyzjami. Jednak biorąc pod uwagę akcje dobroczynne, to chleba nigdy nie można odmawiać. U każdego piekarza jest taka potrzeba, aby dzielić się z innymi – powiedział.

Zdaniem prezesa Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, Józefa Rogackiego, chleb to nie tylko pieczywo. – Chleb na pewno łączy ludzi. To święto mówi nam, że wszyscy jesteśmy wspólnotą. Zachęca do tego, aby ci co mają więcej, dzielili się z tymi, co mają mniej – podkreślił gospodarz spotkania.

Caritas Diecezji Bydgoskiej każdego roku otrzymuje od piekarzy ponad siedemdziesiąt tysięcy bochenków chleba. Trafiają one głównie do podopiecznych Centrum Pomocy Bezdomnym „Betlejem”. Podczas „Święta Chleba” mieszkańcy mogli skosztować najróżnorodniejszych wypieków oraz bliżej poznać pracę polowej piekarni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki