Logo Przewdonik Katolicki

Wystawa: „Zielnik Wyspiańskiego”

Natalia Budzyńska
Fot.

Zielnik Wyspiańskiego Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich Wystawa czynna do 2 września Jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów Leszek Długosz napisał wiersz, który wystarczyłby za jedyną zachętę do obejrzenia wystawy w Krakowie. Wiersz nosi tytuł Żałość wśród nasturcji po śmierci Wyspiańskiego: Zasłyszane: Pośród...

„Zielnik Wyspiańskiego”
Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich
Wystawa czynna do 2 września


Jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów Leszek Długosz napisał wiersz, który wystarczyłby za jedyną zachętę do obejrzenia wystawy w Krakowie. Wiersz nosi tytuł „Żałość wśród nasturcji po śmierci Wyspiańskiego”:

Zasłyszane:
Pośród rabatek w Botanicznym
I po wiejskich opłotkach w Węgrzycach
Żal serdeczny przeszedł
„Pomarł Wyspiański. Szkoda”
Kto by jak On tak jeszcze
Umiał na nas patrzeć – tak widzieć naszą urodę?
Brał nas nawet na ściany do kościoła
Franciszkanów
A to jest – jakby nas wetknąć do butonierki
W surducie Pana Boga?
Pomarł Wyspiański, świeć Mu Panie
– My nasturcje wszelkiego stanu
Prosimy Cię

Suplikujemy za nim.

W Kamienicy Szołayskich zgromadzono rysunki Wyspiańskiego, które artysta stworzył do tzw. Zielnika, i fotografie odpowiednich roślin wykonanych w plenerze. Ciekawe staje się także zestawienie rysunków z autentycznymi arkuszami z zielników botanicznych, wypożyczonych z Instytutu Botaniki UJ. Oto widzimy trzy różne spojrzenia na roślinę: fotografa, naukowca i artysty. Oczywiście bohaterem wystawy są szkice roślin wykonane przez Wyspiańskiego, projekty okładek, winiet i polichromii. Swoistym komentarzem do wystawy są listy Wyspiańskiego, m.in. do Lucjana Rydla, opisujące wędrówki artysty po okolicach Krakowa w celu zbierania i rysowania roślin.

„Zielnik” Wyspiańskiego miał być w zamierzeniu artysty „studium roślin stylizowanych” i „materiałem do celów zdobnictwa dekoracyjnego”. Tych planów nie udało mu się jednak zrealizować. Muzeum Narodowe w Krakowie wydało z okazji Roku Wyspiańskiego album – wybór trzydziestu reprodukcji najpiękniejszych kart „Zielnika”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki