Logo Przewdonik Katolicki

Przyszliśmy

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskim Muzeum Wolności i Solidarności otwarto 8 grudnia wystawę fotografii o Ziemi Świętej zatytułowaną Domine, ivimus! Panie, przyszliśmy. Znajdują się na niej zdjęcia autorstwa Danuty Witkowskiej. Inspiracją do powstania tych szczególnych zdjęć była poznańska pielgrzymka diecezjalna do Ziemi Świętej, która odbyła się w marcu tego roku. ...

W bydgoskim Muzeum Wolności i Solidarności otwarto 8 grudnia wystawę fotografii o Ziemi Świętej zatytułowaną „Domine, ivimus! – Panie, przyszliśmy”. Znajdują się na niej zdjęcia autorstwa Danuty Witkowskiej.

Inspiracją do powstania tych szczególnych zdjęć była poznańska pielgrzymka diecezjalna do Ziemi Świętej, która odbyła się w marcu tego roku. – Moja przygoda i kontakt z tamtymi miejscami zrodziły się zupełnie przypadkowo. Pojechałam tam jako fotograf „Przewodnika Katolickiego”. Do tej pory utrwalałam rzeczy niekoniecznie związane z Kościołem i tematyką religijną – powiedziała Danuta Witkowska. Każda z prezentowanych na wystawie fotografii niesie ze sobą ważne przesłanie. – Są to prace, które ukazują bardziej miejsca niż ludzi. Ta wystawa mówi o niezwykłości i tajemnicy, którą chowa w sobie każdy kamień, zaułek, fragment budowli. Zdjęcie ma prowokować do zadawania pytań – stwierdziła.

Otwarcie wystawy połączono z promocją albumu zatytułowanego „Ziemia spotkania człowieka z Bogiem”, który zawiera ponad 140 stron bogatych w fotografie. Te zdjęcia także wykonała Danuta Witkowska. Autorem komentarzy jest franciszkanin, ojciec Celestyn Paczkowski, mieszkający obecnie w Toruniu. – W publikacji można znaleźć widoki i miejsca najczęściej nawiedzane przez pielgrzymów – powiedział. Ojciec Celestyn jest bardzo mocno związany z Ziemią Świętą. Jako kleryk studiował teologię w Jerozolimie. Tam przyjął również święcenia kapłańskie. Następnie podjął studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Wschodnim, gdzie uzyskał doktorat. Był także długoletnim przewodnikiem po Ziemi Świętej. – Ujmuje mnie tam wszystko. Począwszy od krajobrazu, klimatu, różnorodności typów ludzkich, a skończywszy na kulturze oraz religii. Najbardziej jednak przeżywam ewangeliczną bezpośredniość architektury. Dzięki temu na czytane Pismo Święte nakładają się cudowne obrazy – stwierdził.

Wystawa w Bydgoszczy prezentuje 50 prac, które zostały wybrane spośród trzech tysięcy zdjęć. Można ją oglądać do 5 stycznia. Potem odwiedzi kolejne miasta w Polsce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki