Logo Przewdonik Katolicki

Śmierć dyktatora

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

W szpitalu wojskowym w Santiago zmarł generał Augusto Pinochet jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków XX wieku. Śmierć byłego chilijskiego dyktatora wywołała radość jego przeciwników i smutek wśród zagorzałych zwolenników. Po dziś dzień chilijskie społeczeństwo pozostaje głęboko podzielone co do oceny dyktatury Pinocheta. Zdaniem zwolenników generała, jego rządy...

W szpitalu wojskowym w Santiago zmarł generał Augusto Pinochet – jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków XX wieku. Śmierć byłego chilijskiego dyktatora wywołała radość jego przeciwników i smutek wśród zagorzałych zwolenników. Po dziś dzień chilijskie społeczeństwo pozostaje głęboko podzielone co do oceny dyktatury Pinocheta. Zdaniem zwolenników generała, jego rządy uratowały Chile przed komunistyczną rewolucją i zapewniły krajowi finansową prosperitę. „Głębokie zasmucenie” z powodu śmierci Pinocheta wyraziła m.in. była brytyjska premier Margaret Thatcher.

Przeciwnicy Pinocheta podkreślają z kolei, że doszedł do władzy w 1973 roku w wyniku wojskowego puczu, który obalił legalnego lewicowego prezydenta Salvadora Allende.

Jak się szacuje, ofiarą funkcjonującej przez 17 lat wojskowej dyktatury Pinocheta padło około 3 tys. ludzi.

W 1990 roku dyktator dobrowolnie przekazał funkcję prezydenta demokratycznie wybranemu następcy Patricio Aylwinowi. W oświadczeniu, wydanym 25 listopada z okazji 91. urodzin, Pinochet zadeklarował swą „polityczną odpowiedzialność” za praktyki dyktatury, zaznaczając jednocześnie, iż kierował się wyłącznie dobrem Chile.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki