W szpitalu wojskowym w Santiago zmarł generał Augusto Pinochet – jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków XX wieku. Śmierć byłego chilijskiego dyktatora wywołała radość jego przeciwników i smutek wśród zagorzałych zwolenników. Po dziś dzień chilijskie społeczeństwo pozostaje głęboko podzielone co do oceny dyktatury Pinocheta. Zdaniem zwolenników generała, jego rządy uratowały Chile przed komunistyczną rewolucją i zapewniły krajowi finansową prosperitę. „Głębokie zasmucenie” z powodu śmierci Pinocheta wyraziła m.in. była brytyjska premier Margaret Thatcher.
Przeciwnicy Pinocheta podkreślają z kolei, że doszedł do władzy w 1973 roku w wyniku wojskowego puczu, który obalił legalnego lewicowego prezydenta Salvadora Allende.
Jak się szacuje, ofiarą funkcjonującej przez 17 lat wojskowej dyktatury Pinocheta padło około 3 tys. ludzi.
W 1990 roku dyktator dobrowolnie przekazał funkcję prezydenta demokratycznie wybranemu następcy Patricio Aylwinowi. W oświadczeniu, wydanym 25 listopada z okazji 91. urodzin, Pinochet zadeklarował swą „polityczną odpowiedzialność” za praktyki dyktatury, zaznaczając jednocześnie, iż kierował się wyłącznie dobrem Chile.