W czas Bożego Narodzenia

Trudno byłoby nie przybyć do szkoły katolickiej, jeśli tego sobie ona życzy powiedział biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej 19 grudnia 2005 r. w sieradzkiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w intencji wspólnoty stanowiącej Zespół Szkół Katolickich i wszystkich osób jej życzliwych.



Była to druga z kolei Wigilia Bożego Narodzenia...
Czyta się kilka minut

Trudno byłoby nie przybyć do szkoły katolickiej, jeśli tego sobie ona życzy – powiedział biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej 19 grudnia 2005 r. w sieradzkiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w intencji wspólnoty stanowiącej Zespół Szkół Katolickich i wszystkich osób jej życzliwych.

Była to druga z kolei Wigilia Bożego Narodzenia przeżywana wraz z księdzem biskupem. Oprócz społeczności ZSK obecni byli pracownicy Urzędu Miasta z prezydent Barbarą Mrozowicz-Nieradko, przedstawiciele starostwa, władz samorządowych, szkolnictwa oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. W homilii wygłoszonej przez pasterza diecezji nie zabrakło słów adresowanych do dzieci i młodzieży: – Jesteśmy w świątyni, przy ołtarzu Jezusa Chrystusa. Ołtarz jest zawsze znakiem Jezusa Chrystusa, a kapłan oddaje mu cześć przez ucałowanie na początku i na końcu Mszy św. Podkreślając znaczenie tego gestu, kaznodzieja wskazał młodym, że Jezus Chrystus jest Skałą, na której winni budować swoje życie. – Trzeba umieć dostrzec to wszystko, czym dzisiejszy świat usiłuje przysłonić Chrystusa: w życiu, w kulturze, w nauce, w rodzinie, w małżeństwie, w obyczajach, w przyjaźni, w koleżeństwie – mówił bp Mering. Homilię zakończyły słowa podziękowania „temu, który jest spiritus movens, sprężyną wprawiającą w ruch Zespół Szkół Katolickich i duszpasterstwo przy tej szkole”, czyli ks. kan. Janowi Witkowskiemu.

Po Eucharystii odbył się spektakl teatralny o tematyce wigilijnej, z licznym udziałem dzieci i młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i ZSK. Wykonawcy otrzymali zasłużone brawa.

Spotkaniu wigilijnemu w szkole, przebiegającemu w pięknej, bożonarodzeniowej scenerii towarzyszyła rodzinna atmosfera. Biskup Wiesław Mering podkreślił rolę chrześcijańskiego wychowania, zwracając uwagę, że Ojciec Święty Benedykt XVI dbałość o edukację, naukę, wykształcenie młodzieży zalicza do najważniejszych zadań stojących przed Kościołem, władzami samorządowymi, przed każdą społecznością świecką. Nawiązując do swej niedawnej wizyty w Rzymie, pasterz diecezji powiedział, że Papieżowi bardzo leży na sercu troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży: – Ojciec Święty mówił o potrzebie dobrych i stałych kontaktów ze szkołami i władzami samorządowymi. I dlatego patrzę z radością na przedstawicieli władz samorządowych, na nauczycieli, dyrektorów. Oto odpowiedź na życzenie, oczekiwanie Papieża Benedykta XVI! Jeżeli chcemy coś zrobić dla dobra wspólnego, musimy współdziałać ze sobą – zachęcał ordynariusz włocławski.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 3/2006