W te święta byliśmy razem

Przed kilkoma miesiącami doświadczyłem osobiście serdeczności, z jaką Polaków, a w szczególności bydgoszczan, podejmuje się w parafii pw. św. Szymona i św. Heleny w stolicy Białorusi, Mińsku. Z wielką radością przyjąłem więc wiadomość, iż przedstawiciele właśnie tej wspólnoty święta Bożego Narodzenia spędzą na terenie naszej diecezji. Wizyta rodaków ze Wschodu trwała...
Czyta się kilka minut

Przed kilkoma miesiącami doświadczyłem osobiście serdeczności, z jaką Polaków, a w szczególności bydgoszczan, podejmuje się w parafii pw. św. Szymona i św. Heleny w stolicy Białorusi, Mińsku. Z wielką radością przyjąłem więc wiadomość, iż przedstawiciele właśnie tej wspólnoty święta Bożego Narodzenia spędzą na terenie naszej diecezji. Wizyta rodaków ze Wschodu trwała tydzień.

Akcję „Gość w dom” zorganizowały wspólnie lokalne redakcje Telewizji Polskiej oraz „Gazety Wyborczej”, władze samorządowe, Kościół. Goście zamieszkali w domach rodzin diecezjan – zgłosili się chętni z Bydgoszczy i okolic.

Wieczorne powitanie

Trudno będzie zapomnieć tę atmosferę... Poruszenie. Oczekiwanie. Do ludzi zgromadzonych w sali sesyjnej miejskiego ratusza docierają krótkie komunikaty, przekazywane przez telewizyjnych dziennikarzy: – „Autokar jest już blisko. Jeszcze pół godziny. Piętnaście minut...”. Był czas, aby znów porozmawiać z tymi, którzy zapragnęli wypełnić zwyczajowo puste miejsce dla „przybysza” przy wigilijnym stole. Państwo Anna i Bolesław Figurscy odpowiedzieli na apel głoszony podczas Mszy św. – Nie mieliśmy żadnych wątpliwości! Podczas świąt powinniśmy przecież otwierać się na każdego człowieka – tłumaczy p. Ania. Mąż dodaje: – Sam pochodzę ze wschodnich rubieży. Powiat Rawa Ruska to dzisiaj część Ukrainy. Tam się urodziłem.

Wreszcie przybywają wypatrywani podróżni! Zmęczeni, ale szczęśliwi. Piękną polszczyzną, okraszoną „kresowym” akcentem, intonują: „Witamy was! Alleluja!”.

W sali rozbrzmiały oklaski.

Bóg się rodzi! Także w sercach

Mijają dni. Goście zwiedzili już Gniezno i Toruń. Swój wokalny kunszt (większość grupy stanowią członkowie chórów: „Szymonki” i „Głos duszy”) prezentowali przed różnymi audytoriami. Wszędzie spotykają się z ogromną życzliwością. – Rozumem nie ogarniam tego wszystkiego, co wokół nas się dzieje! Błogosławię wam! – podsumowuje najstarsza członkini grupy, 74-letnia Emilia Michajłowna Korszun.

23 grudnia w siedzibie Caritas odbyło się spotkanie opłatkowe z ordynariuszem diecezji bydgoskiej. Składając życzenia, biskup Jan Tyrawa słusznie zauważył: – Już nie ma „gości” i „gospodarzy”, nie wiadomo gdzie siedzą Polacy „tutejsi”, a gdzie ci z Mińska. W te święta jesteśmy razem. Jednością. I to jest piękne.

Rzeczywiście – wszyscy już czują się „jak u siebie”. – Bariery? Polska gościnność, świąteczna tradycja, znosi wszelkie granice. Rozumiemy się jak bliscy. Do wspólnego stołu zasiadamy już niczym rodzina. Bóg się rodzi dla wszystkich, dla całego świata – mówi Jadwiga Jankowska z Białych Błot.

Do zobaczenia!

Tak niedawno przyjechali, kolędowali, zwiedzali, a już pora rozstania… Ostatni raz spotykamy się na płycie bydgoskiego Starego Rynku. Ostatnie piosenki, uśmiechy, uściski. Słowa: „Do zobaczenia!” brzmią niczym jedno z bożonarodzeniowych życzeń...

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 2/2006