Logo Przewdonik Katolicki

Sztuka czy zgorszenie

Dawid Gospodarek
31 marca 2025 r. rozpoczęto zasłanianie mozaik ks. Marko Rupnika, które pokrywają bazylikę Matki Bożej Różańcowej w Lourdes fot. Valentine CHAPUIS/AFP/east news

W sanktuarium w Lourdes po 10 miesiącach od podjęcia decyzji zasłonięto mozaiki Marko Rupnika SJ. Wcześniej w USA twórczość Rupnika zasłonili już Rycerze Kolumba. Autor mozaik przez lata był uważany za jednego z najważniejszych współczesnych artystów sakralnych.

Jan Paweł II zlecił mu ozdobienie kaplicy papieskiej w Watykanie, Benedykt XVI poświęcił mozaiki w San Giovanni Rotondo i powiedział, że „są one nie tylko piękne, ale stanowią doskonałą lekcję teologii”, również Franciszek nader chętnie go promował. Twórczość Rupnika znaleźć można w ponad 230 kościołach – najważniejszych bazylikach i sanktuariach, od Waszyngtonu po Kijów.
Jednak dziś, w obliczu poważnych oskarżeń o przestępstwa seksualne, manipulacje duchowe i przemoc psychiczną wobec co najmniej 20 kobiet (głównie sióstr zakonnych), a także zarzutów o tuszowanie sprawy przez zakon jezuitów i Watykan, twórczość Rupnika staje się powodem głębokiego zgorszenia.

Kreskówkowe sacrum
Zachwyty nad dziełami Rupnika nie zawsze szły w parze z entuzjazmem krytyków sztuki. Anthony Visco, dyrektor Atelier for the Sacred Arts, przekonuje, że nie trzeba było czekać na skandaliczne zachowanie Rupnika, aby zobaczyć, jak problematyczna jest jego sztuka.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 15/2025, na stronie dostępna od 08.05.2025

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki