Logo Przewdonik Katolicki

W cieniu komina

Natalia Budzyńska
Fot. Materiały prasowe

Patrząc na współczesny świat, nie przestaję się zastanawiać, jak to możliwe, że największe zło, jakie się wydarzyło, nie chroni ludzkości przed powtórką?

We wrześniu wejdzie na ekrany kin dokument zatytułowany Cień komendanta. Można go oglądać jako uzupełnienie wstrząsającego filmu fabularnego Strefa interesów, który był wyświetlany w kinach jakiś czas temu, a teraz jest dostępny online na platformie VOD. W Strefie interesów Jonathan Glazer pokazał życie codzienne rodziny Rudolfa Hössa po pracy. Za murem. 200 metrów od krematorium. To oczywiście życie wyobrażone, choć oparte na różnych wspomnieniach. Rzeczywistość obozu, który rozciągał się za ogrodowym murem, obecna była właściwie tylko w formie dźwiękowej – jakichś anonimowych krzyków, wystrzałów i dymu zasnuwającego niebo. Film nakręcony oszczędnie, niemal dokumentalnie, był wstrząsający. W Cieniu komendanta Daniela Volker o tamten czas pyta świadków bezpośrednich. Jak się spędzało dzieciństwo w tak potwornym sąsiedztwie? – pyta syna Rudolfa Hössa, 87-letniego Hansa Jurgena.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 36/2024, na stronie dostępna od 03.10.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki