Logo Przewdonik Katolicki

Religia dla niewierzących

Monika Białkowska
fot. Fred de Noyelle/Godong/Getty Images

W sporze o obecność religii w szkołach jest dziedzina, która obrywa rykoszetem i pozostaje niezauważona, choć jej nauczanie w zmieniającym się świecie jest dziś wręcz niezbędne. Nikt nie rozmawia o potrzebie religiologii.

W pewne wiosenne przedpołudnie odwiedzałam toruńską katedrę Świętych Janów. Trudno byłoby w Polsce znaleźć obiekt bardziej reprezentatywny dla architektury gotyckiej. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w XIII wieku, a ten w obecnym kształcie w wieku XV. Tu we wrześniu 1410 roku, dwa miesiące po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem, wkroczył orszak króla Władysława Jagiełły. Później przybywały tu również orszaki Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta. To właśnie w tym miejscu swój pobyt w Toruniu rozpoczynał Zygmunt Stary, Stefan Batory, Jan III Sobieski.
To w tym kościele był czas, że po prawej stronie modlili się w nim na swoich nabożeństwach katolicy, a po lewej ewangelicy. Tu stoi chrzcielnica, w której ochrzczony został Mikołaj Kopernik. Tu na północnej ścianie wymalowana jest fantastyczna scena biblijna z XV wieku. Tu wreszcie wisi ważący siedem ton dzwon, który długo był największym dzwonem w tej części Europy. Zresztą nie trzeba nawet pochylać się nad detalami, sama architektura jest tu zachwycająca.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 28/2024, na stronie dostępna od 08.08.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki