Logo Przewdonik Katolicki

Nie taka skrajna prawica

Piotr Zaremba
fot. Magdalena Bartkiewicz

„Eurosceptyczny” nie musi oznaczać i nie oznacza tego samego co „skrajny”. Na pewno w europejskich stolicach do władzy nie dochodzą „faszyści”

Kiedy będziecie Państwo czytali ten tekst, będziecie już wiedzieli wszystko. Mowa o zaskakujących wyborach parlamentarnych we Francji. Zarządzonych przez prezydenta Emmanuela Macrona po tym, jak Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zyskało znakomite wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Tamte wybory odbywały się w cieniu powtarzanego co pięć lat politycznego rytuału. Po raz kolejny wyczekiwano, że formacje eurosceptyczne wywrócą stolik, tworząc w Brukseli inną większość niż mainstreamowy blok socjalistów, chadeków i zielonych, którzy rządzą tam od lat. I których dziełem są wszystkie przedsięwzięcia Unii Europejskiej: od paktu migracyjnego i Zielonego Ładu po projekt przekazania unijnym organom wielu kompetencji państw narodowych (czyli federalizacji Europy).
Tak się nie stało. Komisję Europejską składają te same siły polityczne co zawsze. Prawica jest silniejsza niż zwykle.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 27/2024, na stronie dostępna od 01.08.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki