Logo Przewdonik Katolicki

Watykan chce lepszych relacji z Chinami

Michał Kłosowski
Papież podczas pielgrzymki do Mongolii we wrześniu 2023 r. fot. Louise Delmotte/Associated Press/East News

Kościół rozwija się w Azji, raczej pomimo niż dzięki działaniom Stolicy Apostolskiej. Chińscy katolicy krytykują kolejne kroki Watykanu, zmierzające do poprawy relacji z Pekinem, który nie przestaje prześladować hierarchów i wiernych.

Poza Macau i Hongkongiem na terenie Chin są 104 diecezje. Blisko połowa z nich ma być nieobsadzona. Zapytana o to chińska, katolicka dziennikarka, która nie może zostać podpisana z imienia i nazwiska, odpowiada, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. – Przecież mamy biskupa. Ukrywa się, ale jest z nami – przekonuje.

Chiński węzeł gordyjski
Wielu chińskich biskupów jest na wygnaniu albo ukrywa się w bardziej niedostępnych regionach Państwa Środka. Nie są uznawani przez rządzącą krajem partię komunistyczną. Podobnie jak wierni podziemnego Kościoła, również nieuznawanego przez władzę. Kościół w Chinach dzieli się bowiem na podziemny, prześladowany, i oficjalny, ściśle kontrolowany przez komunistyczną władzę. To właśnie z tym drugim chce porozumieć się Watykan, wyciągając kolejny raz rękę w geście porozumienia, doprowadzając tym samym do rozpaczy podziemnych hierarchów i wiernych.


 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 23/2024, na stronie dostępna od 04.07.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki