Logo Przewdonik Katolicki

Wolni, bo wyswobodził nas Chrystus

Ks. Artur Stopka
Rafael Santi, Zmartwychwstanie | fot. Wikipedia

O wolności można mówić w bardzo różnych kontekstach – prawnym, politycznym, społecznym, historycznym, psychologicznym. Jest jednak taki rodzaj wolności, o którym trzeba rozmawiać z punktu widzenia wiary.

Pierwsze pytanie, które zadaje celebrans podczas odnowienia przyrzeczeń chrztu w trakcie Wigilii Paschalnej, brzmi: „Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?”. Drugie mówi o wyrzekaniu się wszystkiego, co prowadzi do zła, „aby ciebie grzech nie opanował”. Trzecie też dotyczy grzechu i przypomina, że jego głównym sprawcą jest szatan. Dopiero po tych trzech pytaniach następują kolejne, odnoszące się bezpośrednio do wyznania wiary.
Każde z pytań, na które odpowiadamy, gdy odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, ma ogromne znaczenie. Z pierwszego wynika, że istnieje dla człowieka wielka wartość, którą jest „wolność dzieci Bożych”. Wynika z niego również, że grzech jest dla niej co najmniej zagrożeniem. A raczej zaprzeczeniem. Drugie pytanie wskazuje, że grzech może człowieka „opanować”, czyli nim zawładnąć, podporządkować go sobie, zniewolić. Z trzeciego wynika, że zasadniczym sprawcą tego pozbawienia wolności jest szatan. To ze względu na „wolność dzieci Bożych” trzeba się wyrzec grzechu, wszelkiego zła i szatana.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 13/2024, na stronie dostępna od 25.04.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki