Logo Przewdonik Katolicki

Na początku było słowo

Natalia Budzyńska
Priscilla Tolkien, córka pisarza J.R.R. Tolkiena, z oryginalnym rysunkiem wykonanym przez ojca oraz znaczkiem, który został wydany przez Royal Mail 26.02.2004 r. | fot. F. Hanson/Getty Images

Zawsze chciałam zajść na cmentarz, na którym pochowano Tolkiena, ale zaskoczenie spowodowane zamkniętym pubem, w którym spotykał się z kolegami na czytaniu swoich nowych dzieł, sprawiło, że o tym zapomniałam.

Pół wieku temu zmarł John Ronald Reuel Tolkien. Miał 81 lat, odszedł 21 miesięcy po swojej ukochanej żonie, 5 września 1973 r. Nie mogę zrozumieć, dlaczego będąc w kwietniu tego roku w Oxfordzie, nie zaszłam na cmentarz Wolvercote, żeby zobaczyć ich sławny nagrobek i chwilę się pomodlić za ich dusze. Przecież zawsze chciałam.
Kiedy umarła Edith, Tolkien kazał na nagrobku wyryć imię „Luthien”. Tłumaczył się z tej decyzji w liście do jednego ze swoich synów, nie chcąc, aby podejrzewano go o tani sentymentalizm: „Nigdy nie zwracałem się do Edith per Luthien – była jednak źródłem opowieści, która z czasem stała się główną częścią Silmarillionu.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2023, na stronie dostępna od 19.10.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki