Logo Przewdonik Katolicki

Pieniądze Kościoła, pieniądze dla Kościoła

Monika Białkowska
fot. Chris McGrath/Getty Images

Temat finansowania Kościoła w Polsce utknął w martwym punkcie w 2013 roku i przez dziesięć lat nie wrócił. Problem jednak sam się nie rozwiąże i do rozmowy trzeba będzie wrócić. Konferencja „Finansowanie Kościołów. Rozwiązania polskie na tle europejskim”, która odbyła się niedawno w Warszawie, może być do takiej rozmowy dobrym wstępem.

Kościół w Polsce aż w 80 proc. utrzymuje się obecnie z ofiar wiernych. Zaledwie 20 proc. jego środków pochodzi z funduszy publicznych. Utrzymywanie się z ofiar zaczyna być jednak coraz trudniejsze. Wpływa na to nie tylko zmniejszenie liczby wiernych (a co za tym idzie, również przychodu, niezbędnego do utrzymania chociażby budynków, które wraz z liczbą wiernych się nie zmniejszają). We współczesnym świecie trudna jest również nieprzewidywalność. Jeszcze trudniejsze zdaje się społeczne napięcie wokół finansowania Kościoła czy stale powracający temat Funduszu Kościelnego. Kilka lat temu było to nie do pomyślenia, ale dziś coraz głośniejsza staje się debata na temat możliwości zmiany systemu finansowania Kościoła i odejścia od systemu opartego niemal wyłącznie na dobrowolnych ofiarach wiernych.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2023, na stronie dostępna od 19.10.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki