Logo Przewdonik Katolicki

Pułapki perfekcjonizmu

Bogna Białecka
fot. C.J. Burton/Getty Images

Ta cecha zmienia życie w nieustanną pogoń za ideałem. Choć w określonych warunkach dążenie do perfekcji jest przydatne, może nas motywować do działania i pokonywania przeciwności, w wielu przypadkach unieszczęśliwia nie tylko perfekcjonistę, ale też jego rodzinę i znajomych.

Toksyczny perfekcjonizm oznacza życie w nieustannym stresie, presji, by zawsze odnosić sukces, a każda porażka jest źródłem rozpaczy. Osoba, która się nim cechuje, nie wierzy w bezwarunkową miłość, uważa, że na szacunek i miłość trzeba zasłużyć.
Perfekcjonizm w dużej mierze jest efektem wpływu społecznego. Czasem źródłem problemu jest stawianie wygórowanych wymagań dziecku przez rodziców. Dzieje się tak, gdy dziecko nie dostaje pozwolenia na nawet odrobinę słabości, błędy i porażki. Każda ocena poniżej szóstki jest zła, każde zadanie musi być wykonane idealnie. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu do powstawania problemu dokłada się wpływ mediów społecznościowych i porównywania z wyidealizowanymi obrazami celebrytów i influencerów.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 21/2023, na stronie dostępna od 29.06.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki