Logo Przewdonik Katolicki

Mieszkaniowe patologie

Szymon Bojdo
Budowa kompleksu mieszkaniowego, Warszawa, Kasprzaka, 3.12.2020 r. fot. Łukasz Szczepański/REPORTER/EAST NEWS

Klitki w roli apartamentów, grodzone osiedla i powszechny dyktat deweloperów – tak wciąż wygląda rynek mieszkaniowy w naszym kraju.

Jeśli wydaje się Państwu, że trafiliście na strony innego, niż się spodziewaliście, działu w naszym czasopiśmie, to szybko wyprowadzam z błędu. Tak, będzie tu mowa o polskim mieszkalnictwie, ale nadal jest to dział kultury, a nie gospodarczy czy polityczny.
Pretekstem do zajęcia się tematem jest książka Łukasza Drozdy, politologa i urbanisty, doktora nauk o polityce publicznej Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce. Doktor Drozda wydał już zresztą kilka książek o zagadnieniach współczesnej polskiej urbanistyki, m.in. o gentryfikacji i problemie partycypacji w tworzeniu przestrzeni. Opisanie patodeweloperki to jednak zadanie z wielu powodów trudne, przypominające wręcz zmagania Dawida z Goliatem. Trzeba przyznać, że opowieść tę czyta się z zapartym tchem.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 11/2023, na stronie dostępna od 19.04.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki