Logo Przewdonik Katolicki

Dziecięca dojrzałość

Elżbieta Wiater
Fot. GETTY IMAGES

Ci z nas, którzy zostali ochrzczeni jako niemowlęta, te dwa teksty wchłonęli jakby przez osmozę, po prostu chodząc na Mszę i uczestnicząc w katechizacji. Dorośli katechumeni otrzymują je od wspólnoty Kościoła w ramach specjalnych obrzędów. Dlaczego?

Przekazanie ich wybranym do chrztu jest świetnym momentem także dla ochrzczonych „od zawsze”, by poczuć wagę wypowiadanych w tych formułach słów. To szansa na zatrzymanie się nad nimi i chwilę refleksji nad zdaniami tak dobrze znanymi, że wypowiadanymi często automatycznie, z rozpędu. Jednak to nie jest zasadniczy powód stworzenia specjalnych obrzędów przekazania. Aby go znaleźć, trzeba się najpierw przyjrzeć, co przekazujemy.

Wyznanie wiary
Symbol wiary, czy inaczej Credo, to podanie streszczenia doktryny Kościoła. Pamiętam, jak uczyłam się do egzaminu z teologii fundamentalnej. Elementem tego działu jest religiologia, czyli charakterystyka głównych religii świata. Po przebrnięciu przez te wszystkie koncepcje miałam w głowie totalny zamęt, co jest prawdą i w co sama wierzę.

e-przewodnik-katolicki-pl.jpg
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 11/2023, na stronie dostępna od 19.04.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki