Logo Przewdonik Katolicki

Polityczne klisze

Michał Szułdrzyński
fot. Magdalena Bartkiewicz

Nie chodzi o to, że Kościół ma przestać głosić Ewangelię, ale o to, że dziś nikt nie uważa, że narzucanie siłą religii jest czymś dobrym.

Ostatnia pielgrzymka papieża pokazała, jak bardzo ocena głowy Kościoła katolickiego w polskich dyskusjach sprowadzana jest do spraw czysto politycznych. Bo właśnie w ten sposób, politycznie, odbieram krytykowanie Franciszka za gesty, które wykonał podczas swej pokutnej podróży do Kanady.
Głównym celem pielgrzymki było przeproszenie rdzennych mieszkańców tego kraju za przymusową reedukację, jakiej byli poddawani w tzw. szkołach rezydencjalnych między połową XIX a końcem XX wieku. Program był prowadzony przez kanadyjski rząd, ale prowadzenie szkół powierzono Kościołom katolickiemu i anglikańskiemu. Dzieci z indiańskich wiosek siłą zabierano rodzicom, w szkołach nie pozwalano im mówić w ojczystym języku, często stosowano przemoc. Tysiące nie przeżyły tej akcji reedukacyjnej, a ci, którzy przez nią przeszli, wspominają ją jak koszmar. Ostatnio opinią publiczną w Kanadzie wstrząsały odkrycia grobów, gdzie chowano szczątki dzieci, które zmarły w tych szkołach. Największą winę moralną ponosi za ten proceder kanadyjski rząd, ale papież uznał, że powinien przeprosić za rolę, jaką odegrał w nim Kościół.
W Polsce papież został skrytykowany przez niektórych prawicowych komentatorów za to, że ulega lewicowym modom związanym z rozliczaniem kolonialnej przeszłości. W takiej – czysto politycznej – narracji papież, przepraszając rdzennych mieszkańców Kanady, wpisuje się w nurt przepraszania przez białych za kolonizację świata. Prawicowe portale chętnie podchwyciły komentarz publicystki Clare Marie Merkowsky z serwisu Lifesitenews, która stwierdziła, że nie wolno przepraszać za to, że nawracano Aborygenów. Pojawiały się głosy, że papież dał się wciągnąć w operację przeciwko Kościołowi, do której użyto wydarzeń w Kanadzie. Inni przypominali o wielkich postaciach, które zginęły z rąk pogan podczas procesu chrystianizacji.

PK-32.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 32/2022, na stronie dostępna od 14.09.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki